Kripto Para

Rusya’dan dev kripto adımı: Kripto ile ödeme devri başlıyor!

  Kripto para piyasasında gelen yükselişlere karşı olumsuz adımlar atan ve ardından Ukrayna’ya açılan savaşla kripto paraları daha ılımlı şekilde ele almaya başlayan Rusya’da, kripto paralar ödeme aracı olma yolunda ilerliyor. Rusya Maliye Bakanı Yardımcısı, kripto paralara bakış açılarının değiştiğini duyurdu.

  Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yıl görülen popülarite artışı, birçok ülkeyi ve merkez bankasıyla birlikte uluslararası finansal kuruluşu teyakkuza geçirmişti. Ülkeler, genel olarak merkezi olmayan bu varlıkların üzerinde kontrol sağlayamayacakları için, bu alana yönelik yaptırım adımları atmaya başlamıştı. Bu ülkelerden biri olan ve kripto paralara başlarda çok sert yaptırımlar uygulamak üzere kolları sıvayan Rusya, şimdilerde kriptolara bakış açısını değiştirmeye başladı. Ukrayna’ya karşı açılan savaştan sonra yaptırımlarla karşı karşıya kalan Rusya, ödemelerde artık kripto paraları kullanabilir.

  “Kriptolar Olmadan Sınır Ötesi Ödemeler Şu Anda İmkansız”

  Rus devlet kanalı Rossiya-24’e açıklamalarda bulunan Rusya Maliye Bakanı Yardımcısı Aleksey Moiseev, kripto paralara karşı bakış açılarının değiştiğini söyledi. Kripto karşıtı olarak bilinen Rusya’dan gelen bu açıklama, kripto ekosistemi açısından fazlasıyla önem arz ediyor. Şu anki jeopolitik ortamda sınır ötesi ödemelerin kripto paralar olmadan yapılabilmesinin “imkansız” olduğunu belirten hükümet yetkilisi, açıklamalarıyla kripto para topluluklarını heyecanlandırdı.

  Rusya Maliye Bakanı Yardımcısı Mosieev’in Açıklamaları

  Geçtiğimiz aylarda Rusya Merkez Bankası ile Rus hükümet yetkilileri tamamen zıt fikirlerle kripto paralar konusunda karşı karşıya gelmişti. Bu anlaşmazlık sürecinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de “Değerliler ancak ticarette kısa bir süre içinde kullanılmaları çok zor” sözleri ile kripto paraları değerlendirmişti. Ancak Rusya’da kripto görüşleri değişmeye başladı. Rus haber ajansı TASS’ın haberine göre Moiseev, Rusya Merkez Bankası’nın da artık kripto paralara bakış açısının olumlu anlamda değiştiğini söyledi ve şöyle konuştu:

  “Kripto paralar konusunda dünyadaki gidişatı gördük. Bunu merkez bankası da gördü ve kendi yaklaşımını bizim gibi yeniden değerlendirdi. Şu anki jeopolitik konumda sınır ötesi ödemelerin kripto paralarla yapılması önlenemez bir durum. Tabi ki öncelikle bu durumu yasal hale getirmek gerekiyor. Hem bakanlık hem de merkez bankası bu konuda ortak çalışıyor. Kısa sürede bir sonuç alınacaktır. Birçok Rus vatandaşı, Rusya dışındaki platformlarda cüzdan açıyor. Bunu Rusya’da yapmamız ve platformları regüle etmemiz gerekiyor. Hem kara para aklama hem de KYC konusunda platformları uyumlu hale getirmeliyiz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle