Kripto Para

Satoshi heykeli olan ülkede kriptolar yasaklanabilir mi?

  Son dönemlerde çeşitli ülkelerden kripto paralara ve kripto madenciliğine ilişkin gelen sert açıklamaların arttığı görülüyor. Rusya ve Hindistan’dan sonra benzer sert açıklamalar bu kez de Macaristan’dan geldi. Macaristan Merkez Bankası Başkanı, kripto paraların AB genelinde yasaklanması gerektiğini öne sürdü.

  Son dönemlerde kripto paralar ve madencilik işlemleri, çeşitli ülkelerde sert eleştirilerle anılıyor. Kripto paraların ve madencilik işlemlerinin yasaklanmasına yönelik yapılan açıklamalar ve çağrılar gittikçe artarken, bu yöndeki açıklamalara bir yenisi de Macaristan’dan geldi. Rusya ve Hindistan’da gündeme gelen benzer çağrıların ardından Macaristan Merkez Bankası Başkanı György Matolcsy, Avrupa Birliği genelinde kripto para trade işlemlerinin ve kripto madenciliğinin yasaklanması gerektiğini öne sürdü.

  Macaristan Merkez Bankası Başkanı’nın Açıklamaları

  Başkan Matolcsy’nin kriptoların yasaklanmasına yönelik yaptığı çağrı kripto para topluluklarında da yankı buldu. Macaristan Merkez Bankası’nın web sitesinde yer alan söz konusu açıklamalarda şu ifadeler yer aldı:

  “Çin geçtiğimiz aylarda tüm kripto para birimi faaliyetlerini yasadışı ilan etti. Rusya Merkez Bankası madencilik ve kripto para ticaretinin yasaklanması konusunda öneride bulundu. Bu öneriye katılıyorum. Ayrıca üst düzey AB mali düzenleyicisinin AB’nin Bitcoin üretmek için kullanılan madencilik yöntemini yasaklaması gerektiği fikrini de destekliyorum.

  Kripto para birimlerinin yasadışı faaliyetlere hizmet edebileceği ve finansal piramitler oluşturma eğiliminde olduğu açıktır. AB, yeni mali piramitlerin ve mali balonların oluşmasını engellemek için birlikte hareket etmelidir.”

  Açıklamanın Zamanlaması Manidar

  Macaristan Merkez Bankası Başkanı György Matolcsy’nin söz konusu açıklamalarının, Rusya Merkez Bankası’nın benzer önerilerini tekrarladığı açıklamasından birkaç saat sonra gelmesi dikkatleri çekti. Matolcsy’nin açıklamalarından birkaç saat öne Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina yaptığı açıklamada, kripto paraların gün geçtikçe finansal istikrar açısından daha büyük tehdit oluşturduğunu dile getirmişti. Peş peşe gelen bu açıklamalar kripto para piyasalarında bir kez daha endişeleri arttırmaya başladı.

  Satoshi Nakamoto’nun Heykeli ve Anlamı

  Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı olan ve gerçek kimliği hala bilinmeyen Satoshi Nakamoto’yu temsil eden bir heykel dikilmişti. Heykelin, önünde duran herkese kendisini yansıtması “Hepimiz Satoshi’yiz” fikrini pekiştirmek için tasarlanmıştı. Projeye imza atan Andras Györfi, burada önemli olan şeyin, Nakamoto’nun gerçek kimliği olmadığını dile getirmişti. Bu önemli çalışma, kripto para topluluklarında ve sosyal medyada büyük ses getirmişti. Ancak Macaristan’da şimdilerde “kripto paralar ve madencilik yasaklanmalı” önerileri gündeme geliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle