Kripto Para

Finans uzmanı kripto paraların zayıf noktasını buldu

  Finans dünyasının ünlü Mad Money programının sunucusu Jim Cramer, yine kripto para sektörüne yönelik açıklamalarda bulundu. Son röportajında Tether’in (USDT) değerini destekleyen ticari varlıklarıyla ilgili gizliliği konusundaki endişelerini dile getirdi…

  Tether (USDT) şirketinin rezerv dağılımında USDT stabilcoini destekleyen fonların yüzde 75’inin nakit veya benzer varlıklar ile kısa vadeli mevcutlardan oluştuğu belirtildi. Bu varlıkların yüzde 50’sinin ticari kağıtlardan oluşması tartışma konusu oldu. Öte yandan 31 Mart tarihinde rezerv dökümü, tek başına tüm USDT destekli varlıkların sadece yüzde 3.87’sine denk geliyordu.

  Finans dünyasının önde gelen isimlerinden Jim Cramer, Tether’in fon açıklama politikasını sert bir dille eleştirmeye devam ediyor. FED Başkanı Jerome Powell, Tether konusundaki endişelerini tekrarlarken, Cramer da sosyal medya hesabından başkana destek olduğunu açıklamıştı. Jim Cramer’ın bu konudaki en büyük endişesinin, Tether’in elinde tuttuğu gerçek belgeler olduğu belirtildi.

  60 Milyar Dolara Yakın Ticari Kağıt

  Tether şirketinin elinde 60 milyar dolara yakın değerde ticari kağıt olduğu biliniyor. Ancak yeterince şeffaf olmaması sebebiyle Jim Cramer, bu varlıkların doğası hakkındaki endişelerini sık sık dile getirmeye başladı. CNBC sunucusu, bu varlıkların yasal olmasını umduğunu açıklamış ve bir anda tüm dikkatleri üzerine çekmişti. 

  Mad Money programının ünlü sunucusu bunun duşunda SEC başkanı Gary Gensler’in Tether’e ticari kağıtların menkul kıymet olup olmadığını sormaya hakkı olduğunu hatırlattı. Cramer, Tether’in elindeki ticari kağıtların çoğunun Çin banka kağıtları olabileceğine dair şüphelerini dile getirdi

  USDT Üzerinden Soğuk Savaş

  Son dönemde ABD ve Çin arasındaki soğuk ticari savaşın şiddetlenmesine dikkat çeken Jim Cramer, bu savaştaki USDT etkisine dikkat çekti. Finans uzmanına göre, ABD para birimi USD’ye endeksli en geçerli kripto para birimi olan USDT’nin varlığı, Çin banka kağıtlarından oluşması halinde savaşı olumsuz etkileyebilir. Jim Cramer son röportajında, mevcut durumda stablecoinler üzerinde yaptırım uygulamaya hazırlanan ABD hükümetinin bu konuya yoğunlaşması gerektiğini vurguluyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle