Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 26 Temmuz – 1 Ağustos 2021

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki inişli çıkışlı grafik analistler kadar yatırımcılar tarafından da yakından takip ediliyor. BTC yatırımcıları geride kalan haftada hızlı yükseliş hareketlerinin devam etmesini beklerken piyasadaki gidişatı etkileyen haberler gündeme geldi. Lider kripto para birimi 40 bin dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışırken önemli haber akışlarının olması dikkat çekti. 26 Temmuz ile 1 Ağustos tarihleri arasında Bitcoin fiyatına etki eden gelişmeleri özel haberimizden takip edebilirsiniz.

  26 Temmuz Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatı yeni haftaya büyük bir yükseliş trendi ile başladı. Son 5 gündür kademeli yükseliş istikrarını koruyan BTC, 26 Temmuz gününde yüzde 5.33 oranında yükselerek yatırımcısını sevindirdi. Analistler, 37.276 dolara çıkan Bitcoin fiyatındaki yükselişin 40 bin dolara kadar devam edebileceğini söyledi.

  Hafta başındaki yükseliş hareketini tetikleyen gelişme, Amazon’un BTC’yi ödeme seçeneklerinden biri haline getireceği söylentisiydi. Ayrıca Amazon’un BTC yanında diğer yüksek sermayeli kripto paraları da entegre edeceği söylentilere karşısında piyasada olumlu hareketler görüldü. 

  Gelişmekte olan piyasalar gurusu Mark Mobius, Bitcoin’in toparlanmaya başlamasına rağmen daha da düşeceğini söyledi. Mobius, Bitcoin ve altını kıyaslarken, “Altın saat takabilirim ama Bitcoin takamam.” ifadesini kullandı. 

  27 Temmuz Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ikinci işlem gününde BTC fiyatı yüzde 5.84 oranında yükseliş yaşayarak boğa rallisini sürdürdü. Uzun bir süredir bu şekilde peş peşe yükseliş performansı ortaya koyamayan BTC, son dönemdeki hareketleri ile yatırımcısını heyecanlandırdı. Olumlu haberlerin peş peşe gelmesi yükseliş hareketini destekledi. 

  Piyasadaki verilerin olumlu sinyaller vermesiyle birlikte BTC fiyatı günün en yüksek seviyesi olarak 40.862 dolara kadar yükseldi. Ancak bu seviyede büyük bir satış baskısı ile karşılaşan en büyük kripto para birimi salı günkü kapanışında 39.452 dolardan işlem gördü. 

  Bitcoin madenciliğine adım atan şirketlere Tayland'ın telekom şirketi JTS de eklendi. Şirket bir sonraki Bitcoin halving yarılanmasına kadar 50 bin madencilik cihazı çalıştırarak BTC madenciliği yapacağını duyurdu. 

  28 Temmuz Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Çarşamba gününde en büyük kripto para birimi BTC fiyatındaki 40 bin dolar direnci nihayet aşıldı. BTC yatırımcılarını heyecanlandıran bu gelişme, yüzde 1.40 oranındaki yükselişin ardından gerçekleşti. Analistler, bu seviyelerin çok kritik olduğunu belirtirken, BTC fiyatı 40.003 dolar ile kapanış yaptı. 

  Uzun süre 30 bin dolar seviyesinde direnmeyi başaran Bitcoin, nihayet 40 bin doların üzerine çıktı. Küresel finans piyasaları araştırma şirketi Fairlead Strategies kurucusu ve analist Katie Stockton yeni tahminini paylaştı. Stockton’a göre, Bitcoin’in 43 bin dolar direncini aşması durumunda 51 bin dolarlı seviyeler görülebilir. 

  ABD’deki enflasyon tartışmaları devam ederken yönetimi altında 7 milyar dolarlık varlık bulunan Horizon Kinetics şirketi de bu anlamda Bitcoin'in önemine dikkat çekti: “Paraların değerlerinin kaybedildiği ve bunun açıkça konuşulduğu bir dönemde, Bitcoin’in sınırlı arzının bir primi olmak zorunda. İnsanlar bu varlık sınıfını almalılar.”

  29 Temmuz Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Tam bir haftadır yükselen Bitcoin fiyatında satış baskısı da giderek artış gösterdi. Dikkat çeken bir boğa rallisi ortaya koyan BTC, perşembe gününde soluklandı. İnişli çıkışlı bir grafik çizen ve gün içinde 40.630 dolara kadar çıkan BTC fiyatında kapanışta değişim olmadı ve 40 bin dolar seviyesinin üzeri korundu. 

  Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik firmaları arasında gösterilen Geenesis Digital Assets, 125 milyon dolarlık yatırım aldığını açıkladı. Şirket bu yatırımı ABD ve Kuzey Avrupa bölgesindeki büyüme politikası kapsamında değerlendirecek.

  30 Temmuz Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi cuma günü piyasaya yansıyan olumlu havayla birlikte yeniden yükselişe başladı. Bitcoin destekçilerini heyecanlandıran haberler basında geniş yer buldukça BTC fiyatındaki yükseliş de hız kazandı. Gün içinde yüzde 5.50 oranında değer kazanan BTC fiyatı 42.203 dolar seviyesi ile son ayların en iyi performansını gerçekleştirdi. 

  Norveçli dolar milyarderi işadamı Kjell Inge Røkke'nin kurduğu Bitcoin odaklı yatırım şirketi Seetee, Bitcoin Lightning Ağı ödeme geliştiricisi olan Breez'e yatırım yaptı. İkinci katman ağından yararlanarak ödeme altyapısını oluşturmaya odaklanan bir firma bu sayede müşterilerine Bitcoin ile ödeme imkanı sunuyor. 

  Çin’in kripto para madencilerine karşı savaş açmasının üzerinden yaklaşık 2 ay geçmesinin ardından şirketlerin cihazlarını ülke dışına taşımasında yavaş yavaş sona gelindi. Madencilik tesislerini yurt dışına taşıyan Çinli büyük kripto para şirketleri BTC hash oranında yeniden yükseliş yarattı. 

  31 Temmuz Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatındaki yükseliş beklentileri 31 Temmuz Cumartesi gününde karşılık bulmadı. En büyük kripto para birimi yüzde 1.54 oranında kayıp yaşadığı hafta sonunda 41.553 dolara kadar geriledi. Uzmanlar BTC fiyatındaki yükselişin devam etmesi için bu seviyelerin kritik olduğunu hatırlattı. 

  Analistlere göre Bitcoin yatırımcıları, fiyatlar ne zaman yükselse, açgözlü olma eğilimini taşıyor. Piyasalar düşüş yaşadığında ise hâkimiyeti korku alıyor. Popüler Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre, 12 Mayıs tarihinden bu yana ilk kez endeks nötr duruma geldi. Uzun bir süre boyunca korku sinyalleri gösteren endeksin nötr duruma geçmesi yatırımcıları ve BTC destekçilerini heyecanlandırdı. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Blockchain takipçisi Whale Alert, toplam 465 binden fazla Bitcoin taşıyan neredeyse 50 ardışık işlem tespit etti. Analistler transfer edilen miktarın oldukça büyük rakam olduğunu vurguladı. (18,6 milyar dolara denk geliyor.) Whale Alert tarafından her biri ortalama 9.000 ila 9.900 BTC taşıyan yaklaşık 44 ardışık Bitcoin transferi tespit edildi.

  1 Temmuz Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem günü ve aynı zamanda ağustos ayının ilk gününde BTC fiyatı yatırımcılarına büyük bir sürpriz yaptı. Piyasadaki veriler olumlu sinyaller vermeye devam ederken BTC fiyatı ciddi oranda düzeltme yaşadı. 1 Temmuz pazar gününde yüzde 4’ün üzerinde değer kaybeden BTC fiyatı günün sonunda 39.878 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  BTC yatırımlarıyla bilinen MicroStrategy, 2021 yılının ikinci çeyreğinde yaptığı Bitcoin yatırımı sonucunda yaklaşık 700 milyon dolar kaybettiğini açıkladı. Buna rağmen MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, şirketin daha fazla Bitcoin satın alacağının sözünü vermesiyle gündem oldu.

  Dünyanın en büyük üçüncü şirketi Saudi Aramco’nun kripto para sektörüne adım atacağına dair söylentiler kripto para topluluğu arasında büyük ses getirdi. Orta Doğu petrol devinin Bitcoin madenciliği yapmakla ilgilendiğini iddia edilirken bunlara henüz resmi bir yanıt gelmedi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle