Kripto Para

Eski SEC başkanı BTC regülasyonu hakkında konuştu

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki çalkantılı seyir devam ederken, regülasyon konusu da gündemdeki önemini koruyor. ABD başta olmak üzere pek çok devletin Bitcoin regülasyonu için adım atması bekleniyor…

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski başkanı Jay Clayton, son dönemde gündem yer alan Bitcoin regülasyonu hakkında konuştu. Kripto para dünyasının yakından takip ettiği SEC bünyesinde başkanlık yapmış ismin açıklamaları büyük dikkat çekti. CNBC kanalında yayınlanan programa konuk olan Jay Clayton, Bitcoin regülasyonu konusunda kedi görüşlerini dile getirdi.

  SEC başkanlığını bıraktıktan sonra kripto para yatırım firmasında danışmanlık görevini sürdüren Jay Clayton, sektörün önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kripto para sektörünün geleceği ve Bitcoin regülasyonu konusunda ne düşündüğü merak edilen ünlü isim dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Eski SEC başkanı, Bitcoin’in regülasyondan kurtulması için menkul kıymet olmaması yeterli olmayacak.

  Hükümetler Bitcoin İçin Düzenleme Yapacak

  Menkul kıymet olarak görülmemesine rağmen Bitcoin piyasasının giderek büyümesi, bazı hükümetleri ve finans otoritelerini endişelendirmeye başladı. Eski SEC başkanı Jay Clayton da bu konuda yeni düzenlemelerin geleceğine işaret ederek şunları söyledi: “Günün sonunda dijital varlıkların ve Bitcoin’in ulaşacağı nokta yapılacak yasal düzenlemeler ile belirlenecek. Bu alanda hem ABD hükümetleri hem de uluslararası kuruluşlar tarafından doğrudan ve dolaylı olarak düzenleme yapılmasını bekliyorum.”

  Jay Clayton’a göre Bitcoin’e yönelik yapılacak düzenlemeler bankacılık işlemleri başta olmak üzere, menkul kıymet hukuku alanı ve vergiler ile ilgili olacak. Kripto para dünyasının önemli imsilerinden olan Clayton, regülasyon işlemlerinin doğrudan veya dolaylı bir şekilde ama kesinlikle yapılacağını düşünüyor

  ABD’de Bitcoin’e Yeni Düzenleme Hazırlığı

  Kripto para dünyasının temsilcilerinin yanı sıra yatırımcılar da ABD hükümeti tarafından Bitcoin için yeni bir düzenleme yapılmasını bekliyor. Bitcoin için somut regülasyon adımlarının bu yılın sonuna kadar atılacağı beklentisi, kripto para piyasasına olan yatırımları da sekteye uğratıyor.

  Regülasyon ve düzenlemelerden sonra BTC fiyatının ne seviyede olacağı da merak konusu haline gelmiş durumda. Bazı kripto para uzmanları, düzenlemelerden sonra da Bitcoin’e kurumsal yatırımların devam edebileceğini söylüyor.  

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle