Kripto Para

ABD’li eski bakan BTC fikrini değiştirdi!

  Daha önce Donald Trump’ın başkanlık döneminde çıkarmak istediği “kripto para cüzdan yasası” ile yoğun tepki çeken eski ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Bitcoin (BTC) hakkındaki fikirlerini değiştirdi. Eski bakan, Bitcoin’in artık yasal alanlarda da kullanıldığını ancak mutlaka regüle edilmesi gerektiğini belirtti.

  ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın döneminde Hazine Bakanı olarak görev yapan Steven Mnuchin, bir dönem görevden ayrılmadan önce “kripto para cüzdan yasasını” çıkarmak istemişti. Kripto para toplulukları tarafından yoğun tepkiyle karşılaşan bu yasa tasarısı, Trump’ın seçimi kaybetmesi ile geçirilememişti. ABD medyasından CNBC’ye Bitcoin ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararlarına ilişkin açıklamalarda bulunan eski bakan, Bitcoin’in (BTC) artık yasal alanlarda da kullanıldığını ancak mutlaka regüle edilmesi gerektiğini söyleyerek fikrinin değiştiğini gösterdi.

  Steven Mnuchin’in Açıklamaları

  CNBC’nin ünlü Squawk Box programına katılan Mnuchin; Rusya-Ukrayna savaşı, Bitcoin, Fed’in olası kararları hakkında geniş çaplı açıklamalarda bulundu. Kripto paralar konusundaki atmak istediği adımlarla daha önce tepki çekmiş olan Mnuchin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Geçmişte Bitcoin’in çok fazla yasadışı aktivitede kullanıldığını söyledim. O dönem bu şekilde düşünüyordum. Bugün ise bu durumun biraz daha değiştiğini görüyoruz. Bitcoin’in legal yollardan kullanıldığını ve hatta enflasyona karşı bir koruma aracı olarak yorumlandığı için kurumsal şirketler tarafından da kullanıldığını görüyoruz. Ben şahsi olarak enflasyona karşı bir koruma olduğunu düşünmüyorum ama bunu yapmak isteyeni de önleyemezsiniz.”

  “İyi ve Kötü Aktörlerin Hepsi Burada Var”

  Bitcoin kullanımının artık yasal zeminde daha yaygın hale geldiğini ifade eden eski bakan, açıklamalarının devamında ise konuya ilişkin olarak şöyle konuştu:

  “Benim Bitcoin konusunda hep söylediğim şey, regüle edilmesidir. Bankacılık Gizlilik Kanunu ve Anti Para Aklama Kanunu’na uyumlu olmalıdır. Ama şu anda değil. Ben görevden ayrılmadan önce yasa teklifi vermiştim ve ‘Bitcoin’e nakit para gibi davranmalıyız’ demiştim… Bitcoin yasadışı işlemlerde de kullanılabilir. İyi ve kötü aktörlerin hepsi burada var. Eğer iyi aktörler bunu kullanmak istiyorsa mutlaka regüle edilmesi gerekiyor.”

  Mnuchin: Fed Daha Agresif Olmalı

  Eski bakan, programda yaptığı açıklamalarda ayrıca Fed’in faiz ve enflasyon konularındaki olası tutumlarına da değindi. Mnuchin açıklamasında, Fed’in enflasyon ile mücadelede daha agresif tavır alması gerektiğini savundu. Fed’in uzun süredir enflasyonu %2 seviyesine çekemediğini belirten Mnuchin “Covid harcamalarını durdurması gerekirdi. 4 trilyon dolar harcadık ve bu çok fazlaydı” dedi. Mnuchin faiz artırımının çok da önemli olmadığını, asıl önemli olanın “1 yıl ya da 18 ay ay sonra nerede olunduğu” olduğunu belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle