Eski analist: BTC değil arazi alın, en azından zeytin toplarsınız

  Eski risk analisti ve yazar Nassim Taleb, CNBC röportajında kripto paraların enflasyon ile uzaktan yakından alakası olmadığını dile getirdi. Taleb’e göre insanların enflasyon endişesi ile kripto para yatırımı yapması yersiz.

  Bitcoin (BTC) Mart 2020’de 3 bin 700 dolar seviyesindeydi ve Mart 2021’de 60 bin doları aşarak rekorunu tazelemişti. Bitcoin’in bir yıllık süreçte fiyatını bu denli artırmasının arkasında birçok farklı etken bulunuyor. Birçok analist ve yatırımcı, Bitcoin’in ve beraberinde birçok altcoinin bu süreçte yükselmesinin arkasında, salgında oluşan enflasyon endişelerinin de oluştuğunu ifade ediyor. Kurumsal yatırımcıların piyasaya girmesi, yatırımcıların değer saklama adına alternatif arayışları gibi etkenler ile birlikte, enflasyondan kaçınmak için de kripto paralara yoğun talep oluştuğu düşünülüyor.

  Taleb: “Enflasyon İle Kripto Paralar Arasında Hiçbir Bağlantı Yok”

  Kripto paraların kısa sayılabilecek süreçlerde ciddi yükselişler elde etmesi de elbette bir kazanç kapısı olarak görülebiliyor. Ancak daha önce de Bitcoin’e ve kripto paralara karşı eleştirel söylemleri ile gündem olan eski risk analisti ve yazar Nassim Taleb, kripto paralar ile enflasyon arasında hiçbir ilişki bulunmadığını düşünüyor. Nassim Taleb, fikirlerini dile getirdiği röportajında, bu alanda arayışta olan yatırımcılara bir de tavsiyelerde bulundu.

  Bitcoin, bilindiği gibi hiçbir ülkeye bağlı değil ve milyonlarca kişi tarafından bir değer saklama aracı ve finansın birçok alanına karşı koruma varlığı olarak değerlendiriliyor. Ancak Taleb bu fikre katılmıyor. Bitcoin’i saat zinciri dolandırıcılığına benzeten Taleb, geçtiğimiz gün CNBC ile gerçekleştirdiği röportajında “Enflasyon ve kripto paralar arasında hiçbir şekilde bağlantı yok. Hem de hiç! Hiperenflasyon yaşanırken Bitcoin sıfırı görebilir, ikisi birbirinden bağımsız.” sözlerini dile getirdi.

  Nassim Taleb, ilk kez Bitcoin’i eleştiren söylemlerle gündemde değil. Daha önce de Taleb, geçtiğimiz aylarda görülen fiyat oynaklığı nedeni ile tüm Bitcoin birikimlerini satacağını dile getirmişti. Taleb, bu bakış açısında Bitcoin’i “değer saklama aracı” olarak değil, “para” olarak değerlendiriyordu.

  Taleb Yatırımcılara “Arazi Alın” Tavsiyesinde Bulundu

  Fakat öte yandan Taleb, Bitcoin ve kripto paralar arkasındaki teknolojiye tam destek veriyor. Taleb’e göre mevcut kriptografik sistem oldukça iyi kurulmuş durumda ancak ekonomik bir şeye bağlı olması için bir sebep yok. Taleb, enflasyondan korunmak isteyenlere “Enflasyondan korunmak istiyorsanız arazi alın. Belki üzerinde zeytin yetiştirirsiniz, en azından bunun zeytinyağı olacağını bilirsiniz. Fiyatı düşerse elinizde bir şey olur.” tavsiyesinde bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle