Kripto Para

Dogecoin’in bilinen köpek fotoğrafı NFT oluyor!

  Dogecoin’in (DOGE) sembolü olan Shiba Inu cinsi köpeği sahiplenen Japon anaokulu öğretmeni Atsuko Sato, NFT (non-fungible-token) ile kripto para sektörüne adım atmaya karar verdi. Piyasanın en büyük MEM token’i DOGE, NFT ürünü olarak açık artırma ile satışa sunulacak.

  Kripto para piyasasının çok büyük bir bölümü 2021’de Dogecoin (DOGE) ile tanıştı. Ancak Dogecoin ilk olarak 2013 yılında, bir Bitcoin (BTC) parodisi olarak şaka amacıyla piyasaya sürüldü. Piyasaya sürülen bu MEM token, kendisine bir de sembol belirledi. Dogecoin’in artık neredeyse herkes tarafından bilinen sembolü, gerçek bir köpek fotoğrafına dayanıyor. O köpek ise 2010 yılında bir Japon anaokulu öğretmeni olan Atsuko Sato tarafından sahiplenilmişti. Dogecoin’in 2021 yılında ulaştığı değerler en çok da Atsuko Sato’yu şaşırtmış olabilir.

  Sato’nun sahiplendiği Shiba Inu cinsi köpeğinin fotoğrafını paylaşması, 8 yılın ardından kelebek etkisiyle hiç beklenmedik noktalara ulaştı. Paylaşılan bu fotoğraf o dönem sosyal medyada MEM halini alınca, piyasaya şaka olarak sürülen Dogecoin de bu fotoğrafı benimsedi. 2021 yılında Dogecoin 90 milyar dolarlık piyasa değerini de aşarak en büyük 4. kripto para konumuna kadar yükseldi. Piyasada yaşanan Dogecoin çılgınlığı, şimdi ise Atsuko Sato’yu harekete geçirdi. Sato, DOGE’u bir NFT olarak açık artırma ile satışa sunmaya hazırlanıyor.

  Gelir Yardım Kuruluşlarına Devredilecek

  Sektörün bir diğer büyüyen kolu ise NFT ürünler oldu. Herhangi bir şeyin dijitale dönüştürülmesi ile elde edilebilen NFT token’lara 2021’de inanılmaz bir talep gösterildi. Şimdi ise NFT sektörü, piyasanın son dönemlerdeki en popüler kripto parası olan Dogecoin ile anılacak. Sato’nun gerçekleştireceği NFT satışı, Zora pazarında düzenlenecek. Ayrıca NFT satışından elde edilecek gelir de yardım ve bağış kampanyalarına devredilecek.

  Dogecoin’e İlham Veren “Kabosu” NFT ile Ölümsüzleşecek

  Zora pazarındaki satış etkinliği online MEM ansiklopedisi Know Your Meme tarafından düzenlenecek. Sato sahiplendiği köpeğinin fotoğraflarını paylaştıktan sonra bu fotoğraflar Ekim 2010’de Reddit’te paylaşıldı. Sato’nun “Kabosu” ismini verdiği ve artık neredeyse tüm dünyanın tanıdığı bu köpeğin Dogecoin’e ilham veren fotoğrafı, NFT olarak satılacak. Satışa ilginin büyük olması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle