Kripto Para

Endonezya kriptolarda vergi kararını açıkladı

  Kripto paraların hangi zeminde ve hangi yasal çerçevede ele alınacağına ilişkin ülkeler genelinde çalışmalar devam ederken, Endonezya’dan kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin karar geldi. Güney Asya bölgesinin en büyük ekonomilerinden biri olan Endonezya’da 1 Mayıs’tan itibaren kripto paralara vergiler de dahil edilecek.

  Kripto paraların son dönemlerde hızla dünya genelinde popüler ve yaygın hale gelmesi, ülkeleri ve merkez bankalarını endişelendirdi. Üzerinde hiçbir kontrolün olmadığı ve herhangi bir merkeze bağlı olmayan bu varlıkların milyonlarca insan tarafından anonim bir şekilde kullanılabiliyor olmasından kaynaklanan bu endişeler karşısında birçok ülkede kripto paraları düzenleme çalışmaları başladı. Bu çalışmaların bir süredir yürütüldüğü Endonezya’da ise Mayıs ayından itibaren kripto paralara KDV eklenmesine karar verildi.

  Mayıs Başından İtibaren Vergi Alınacak

  Güney Asya bölgesinde kripto para adaptasyonunun en fazla olduğu ülkelerden biri olan ve aynı zamanda bölgenin en büyük ekonomilerinden biri olan Endonezya’da kripto paralara uygulanacak vergilere ilişkin karar belli oldu. Gelen açıklamaya göre Endonezya’da Mayıs ayı başından itibaren “kripto varlık işlemlerinden” ve kazanç gelirlerinden %0,1’lik vergi alınacak. Endonezya’da vergilendirme konusuna ilişkin açıklamalarda bulunan hükümet yetkilisi Hestu Yoga Saksama, kripto varlıkların “emtia” olarak kabul edilmesinden dolayı bu uygulamaya geçildiğini dile getirdi.

  Hestu Yoda Saksama’nın Açıklamaları

  Endonezya’da konuya ilişkin konuşan hükümet yetkilisi Hestu Yoda Saksama, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto varlıklardan KDV almamızın sebebi, Ticaret Bakanlığı tarafından bu varlıkların ‘emtia’ olarak kabul edilmeleridir. Bu varlıkları ‘para’ olarak kabul etmiyoruz. Bu yüzden hem KDV hem de gelir vergisi alacağız. Hükümetimiz ilgili yasa konusunda diğer detaylar için de çalışmalarına devam ediyor.”

  Endonezya ve Kripto Para Kullanımı

  Endonezya Emtia Vadeli İşlemler Regülasyon Kurumu’ndan elde edilen bilgilere göre ülkede 11 milyondan fazla kripto para sahibi bulunuyor. Ayrıca kurum verilerine göre 2021 yılında Endonezya’da kripto varlık işlemlerinin değeri de 60 milyar dolar olarak kaydedildi. Bir diğer yandan Endonezya’da, diğer birçok ülkede de olduğu gibi kripto varlıkların ödeme aracı olarak kullanılması yasak. Kriptolara %0,1’lik KDV ekleyen Endonezya’da diğer birçok mal ve hizmete %11 oranda KDV uygulanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle