BTC fonlama oranı dibe vurdu! Fiyatları etkiler mi?

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönem yaşanırken, yatırımcıların takip ettiği verilerde önemli değişiklikler yaşandı. Bitcoin fonlama oranı, son 7 ayın en düşük seviyesine kadar geriledi…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında sert düzeltme hareketleri görülmeye başlandı. Uzun bir süredir yükselmesi beklenen BTC, tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu geliştirdikten sonra sert düzeltme yaşadı. Buna paralel olarak blockchain verilerini izleyen kripto para uzmanları, Bitcoin fonlama oranının da dibe vurduğunu ortaya koydu.

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği uzman yatırımcı ve analist Lex Moskovski, Bitcoin fonlama oranının son 7 ayın en düşük seviyesine gerilediğine dikkat çekti. Uzman isim bu oran neticesinde kripto para piyasasına korkunun geri döndüğünü ve ayı piyasası beklentilerinin arttığını vurguladı.

  BTC Fonlama Oranı Neyi İfade Eder?

  Lider kripto para birimi BTC yatırımcıları, uzmanların ısrarla dikkat çektikleri Bitcoin fonlama oranının düşmesinin ne gibi sonuçlar yaratacağını merak ediyor. Bilindiği üzere Bitcoin vadeli işlem borsaları, piyasada dengeyi korumak adına, fonlama mekanizmasını kullanıyor. Bu mekanizmanın çalışma prensibine göre piyasada alıcılar ve uzun pozisyonlar ağırlık kazandığında BTC fonlama oranı yükseliyor.

  Öte yandan BTC satın alma hızının azalması ve satışların artmaya başlaması da Bitcoin fonlama oranında düşüş meydana getiriyor. Bu sebeple kripto para uzmanları, BTC fonlama oranının negatif şekilde ortaya çıkmasını piyasanın geleceği açısından olumsuz görüyor. Bu durum kurumsal yatırımcılar kadar perakende kripto para yatırımcılarını da tedirgin etmeye başladı. 

  Bitcoin Fiyatında Düşüşler Yaşanabilir

  Kripto para piyasasının büyük çoğunluğunun Bitcoin için short (kısa) pozisyon aldığını gösteren bu fonlama oranı dikkat çekmeye başladı. uzman yatırımcı ve analist Lex Moskovski bu sebeple piyasada hakim olan korkuyu şu şekilde ifade etti: “Fonlama oranını bu kadar negatif göreli uzun zaman olmuştu. Korku.” Bitcoin son düzeltme hareketinde, gün içinde en yüksek noktadan en düşük noktaya dolara karşı neredeyse yüzde 15 değer kaybetmiş oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle