Kripto Para

Michael Saylor’dan “gizli BTC satışı” iddialarına yanıt!

  Ağustos 2020’den bu yana Bitcoin (BTC) satın alan MicroStrategy’nin, Bitcoin maksimalisti olan CEO’su Michael Saylor’un, gizli gizli Bitcoin sattığına dair iddialar ortaya çıkmıştı. Saylor, şirketin gizlice Bitcoin sattığı iddialarını yalanladı ve bu olası satışları SEC’ye bildirme yükümlülüklerinin olduğunu hatırlattı.

  Dev teknoloji şirketi MicroStrategy, Ağustos 2020’de rezervlerine Bitcoin (BTC) ekledi. Böylece şirket, kripto para yatırımı yapan ilk kurumsal şirket olma unvanını elde etti. Bununla birlikte MicroStrategy, düzenli olarak her fırsatta Bitcoin almaya devam etti. Şirketin CEO’su ve aynı zamanda Bitcoin maksimalisti olan Michael Saylor, şirketinin piyasa trendlerinden ve fiyattan bağımsız olarak sürekli Bitcoin almaya devam edeceğini açıkladı. Ancak geçtiğimiz hafta Saylor’un gizlice Bitcoin sattığına dair önemli iddialar gündeme geldi. Saylor bu iddialara yanıt verdi.

  Saylor’dan “Gizli Satış” İddialarına Yanıt

  Saylor, şirketinin Bitcoin satmayacağını ve sürekli olarak almaya devam edeceğini açıklamıştı. Ancak ünlü eleştirmen Mr. Whale, Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda, Saylor’un gizlice Bitcoin sattığını iddia etti. Mr. Whale söz konusu paylaşımlarında Saylor’un 90’lı yıllardaki finansal başarısızlıklarını, dot-com balonundaki zararını ve dolandırıcılık suçundan SEC’ye ve hissedarlarına ödemek zorunda kaldığı cezaları hatırlattı. Mr. Whale’in yaptığı bu paylaşımlar kripto para ekosisteminde ses getirirken, Saylor bu iddiaları yalanlayan bir açıklama yaptı.

  Michael Saylor’ın Açıklamaları

  Kripto para sektörünün artık en önde gelen isimlerinden biri olan Michael Saylor, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Bitcoin sattıklarına dair çıkan iddiaların aslının olmadığını ifade etti. Saylor, halka açık bir şirket oldukları için bu tür alım – satım işlemlerini SEC’ye bildirme yükümlülükleri olduğunu hatırlattı ve konuya ilişkin olarak şöyle konuştu:

  “Bunu kimin bilmesi gerektiğinden emin değilim ama MSTR kurumsal stratejisinde ya da Bitcoin rezervlerinde herhangi önemli bir değişiklik yaptığında, bunu hissedarlarımıza, SEC dosyaları aracılığı ile herkese açık hale getiriyoruz.

  MicroStrategy’nin Ne Kadar Bitcoin’i Var?

  Mr. Whale’in ortaya çıkardığı bilgilere göre Michael Saylor, 2000’li yıllarda SEC tarafından dolandırıcılıkla suçlanmış ve verilere göre Saylor, bu dönemde SEC’ye 350 bin dolarlık, hissedarlarına da 8,5 milyon dolarlık ceza ödemek zorunda kalmış. Ancak Saylor, gizlice Bitcoin sattıkları iddialarını reddediyor. Öte yandan MicroStrategy şirketinin rezervlerinde yaklaşık 130 bin adet Bitcoin bulunuyor ve şirket, her satın alma işleminde rezerv bilgilerini de paylaşıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle