Kripto Para

Endonezya kripto para sektörüne giriyor

  Kripto para sektörü kurumsal yatırımcıların ardından hükümetlerin de yoğun ilgi duyduğu alanlar arasına girmeye başladı. Birçok hükümette CBDC çalışmalarının yapıldığı bu süreçte Endonezya’da kripto para ve blockchain teknolojisi ile ilgili yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Bu hamle ile ülkenin ticari hacminin de artması bekleniyor.

  Son dönemlerde yükselişi ile yatırımcıların odak noktası haline gelen kripto para sektörünün kapsama alanı her geçen gün genişliyor. Başta bireysel yatırımcıların çoğunlukta olduğu kripto piyasasında bu sene kurumsal yatırımcı rüzgarı esti. Kurumsal yatırımcıların artması ile başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar kendilerini kanıtlamaya başladı. Kripto para sektörünün kurumsallaşması noktasında önemli gelişmeler kaydedilirken, şimdi de hükümetler piyasada yer almak ve kripto paraların nimetlerinden faydalanmak için harekete geçiyor.

  Hükümetlerin git gide daha fazla ilgilenmeye başladığı kripto para sektörüne yeni giriş yapacak olan Endonezya, blockchain teknolojisi ve kripto paralarla ilgili projesini açıkladı. Endonezya Ticaret Bakanı Yardımcısı Jerry Sambuaga kripto para sektörüne büyük ilgi duyduklarını belirtti. Endonezya’dan önce Singapur’da da kripto paralarla ilgili çalışmalar başlamıştı.

  Kripto para sektörü Endonezya için önemli bir noktada duruyor

  Endonezya Ticaret Bakanı Yardımcısı Jerry Sambuaga kripto para sektörüne girmek için hazırladıkları yeni proje ile ilgili açıklamalarında Endonezya gibi ülkelerin bu alan daha çok ilgi gösterdiğini belirtti. Bu ilginin nedeni ise Endonezya gibi ülkelerin dışarıya çok fazla işçi göndermesinden kaynaklanıyor. Endonezya yurt dışına en çok çalışan gönderen ülkeler sıralamasında 14. sırada yer alıyor. Bu çalışanlar kazançlarının büyük kısmını ülkelerine gönderiyor. Bu para transferlerinden kaynaklı blockchain teknolojisi ve kripto para sektörü Endonezya için daha farklı bir noktada duruyor.

  Kripto para borsası ile ülkenin ticaret hacmi genişleyecek

  Jerey Sambuaga açıklamalarında yakın zamanda devlet destekli bir kripto para borsası kuracaklarını açıkladı.  Kripto para alım ve satım işlemlerinin düzenlenmesi için kurulacak olan bu borsa ile ülkenin ticaret hacminin de genişlemesi bekleniyor. Endonezya bu yeni girişimi ile kripto para sektörünün nimetlerinden faydalanan ülkeler arasında yer alacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle