Bitcoin (BTC) ile altının yarışabilmesi mümkün mü?

  Bir değer saklama aracı olarak görülen Bitcoin (BTC), pek çok piyasa uzmanına göre dijital altın olarak nitelendiriliyor. Bitcoin’in sahip olduğu özellikler ve yatırım avantajları bir kez daha gündeme geldi…

  Bitcoin değer saklama aracı ve dijital altın olarak nitelendirilmesinin yanı sıra ABD dolarına karşı enflasyon koruması da sağlıyor. Özellikle koronavirüs salgını döneminde ABD dolarının zayıflamasının akabinde Bitcoin fiyatının artması, bu görüşü destekliyor. BTC değerinin artması altının Bitcoin’e karşı koruma sağlamasına olanak tanıyabilir.

  Elon Musk, Bitcoin’e yatırım yaptığında beri Bitcoin’e talep patlama yaptı. Tesla şirketinin 1.5 milyar dolarlık BTC satın aldığını açıklaması, lider kripto para biriminin fiyatında en yüksek seviyeleri getirdi. Yüksek volatilite ile birlikte BTC getirilerindeki artış, pek çok kripto para yatırımcısının endişelenmesine sebep oldu.

  Kripto Para Yatırımına Altın Takviyesi

  Yüksek volatilite sebebiyle zarar yaşama endişesi duyan kripto para yatırımcılarına önemli bir tavsiye de Newcress Mining CEO’su Sandeep Biswas’tan geldi: “Eğer kripto para yatırımcısıysanız, portföyünüze altın eklemeyi düşünmelisiniz.” Hem altının hem de Bitcoin’in dünya genelindeki teşvik ve enflasyon trendlerine karşı koruma sağlamadığı biliniyor. 

  Bitcoin değerinin patlaması, kripto para yatırımlarını pek çok kişi için pahalı hale getirmiş durumda. Bitcoin ve altındaki korelasyonun azalmasındaki neden piyasada artan volatiliteden kaynaklanabilir. Kripto para uzmanları, 2021 başındaki Bitcoin fiyat artışı sonucu altın ile aralarındaki ilişkinin azaldığını söylüyor.

  Bitcoin’e Karşı Hedge Olarak Kullanılabilir

  Bu ilişkinin azalması korelasyondaki düşüşü de beraberinde getirince, altın Bitcoin’e karşı iyi bir alternatif konumuna geçti. Kripto para sektörünün önde gelen isimlerinden Biswas, bu sebeple altının Bitcoin’e karşı hedge olarak kullanabileceğini belirtti.

  BTC ve altının beraber oluşundan şüphe duymayan uzman, korelasyonda azalma olmasına rağmen iki değerin arasındaki ilişkinin zamanla arttığına dikkat çekti. Bunun yanı sıra JP Morgan & Chase analistleri, Bitcoin ve altındaki volatilitenin yaklaşmasının yakın vadede oluşmayacağına inanıyorlar. Uzmanlar Bitcoin’in altın ile yarışması için, Bitcoin’in piyasa değerinin en az 4 katı olması gerektiğini vurguluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle