Kripto Para

Bankacılık sistemi BTC’den fazla enerji tüketiyor!

  Son dönemde kripto para piyasasında büyük tartışmaların odağı haline gelen Bitcoin’in enerji tüketim seviyesi hakkında yeni gelişmeler yaşandı. Son yapılan araştırma, geleneksel bankacılık sisteminin Bitcoin ağından çok daha fazla enerji tükettiğini gözler önüne serdi…

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği ünlü isimlerden olan Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) enerji tüketim seviyesini eleştirmişti. Bu eleştirinin ardından BTC destekçilerinden büyük tepki toplayan ünlü milyarder, yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi. Bitcoin enerji tüketimiyle ilgili tartışmalar sürerken, yeni bir araştırma sonuçları dikkat çekti.

  Milyarder kripto para yatırımcısı Michael Novogratz'ın kripto para şirketi Galaxy Digital, son raporunda Bitcoin enerji tüketim seviyelerini araştırdı. Metodolojisi ve hesaplamalarına açık erişim sunduğu "Bitcoin'in Enerji Tüketimi Üzerine: Soruya Nicel Bir Yaklaşım" isimli bir rapor yayınlayan ünlü isim, tartışmalara son noktayı koydu.

  Galaxy Digital Raporu Dikkat Çekti

  Kripto para dünyasının en büyük kurumsal firmalarından olan Galaxy Digital şirketinin madencilik kolu tarafından hazırlanan rapor, BTC’nin yıllık elektrik tüketimini hesapladı. Bu hesaplara göre lider kripto para birimi için yılda ortalama 113,89 TWh elektrik tüketimi yapıldığı tahmin edildi

  Öte yandan Galaxy Digital madencilik ekibinin tahminlerine göre bankacılık sistemi ve altın sektörünün yıllık enerji tüketim seviyesi, Bitcoin’in iki katı seviyesine ulaşıyor. Bitcoin'in enerji tüketimi şeffaf ve Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketimi Endeksi gibi araçlar sayesinde anlık olarak takip edilebiliyor.

  Bitcoin Enerji Tüketimi Tartışması

  Galaxy Digital Mining, altın sektörünün enerji tüketimini hesaplamak için Dünya Altın Konseyi'nin "Altın ve iklim değişikliği: Mevcut ve gelecekteki etkiler" isimli raporundan yararlandı. Bu raporda, “Bankacılık sistemi, elektrik tüketimi verilerini doğrudan yayınlamıyor" şeklinde sitem içeren bir açıklama da yapıldı. 

  Kripto para piyasası son dönemde Tesla CEO'su Elon Musk'ın, BTC ödemelerini askıya alma kararı sonrası büyük bir çöküş yaşadı. Ünlü milyarder bu kararı Bitcoin enerji tüketimindeki verimsiz çevresel nedenler dolayısıyla aldığını açıklamıştı. Bu duyurunun ardından BTC fiyatındaki düşüş hız kazanırken, Bitcoin enerji tüketimi de tartışma konusu haline gelmişti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle