Elon Musk kripto para piyasasına etki ediyor mu?

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından yapılan paylaşımlar, kripto para yatırımcılarının yakın takibine alındı. Ünlü milyarderin, Bitcoin ve Dogecoin fiyatları üzerinde etkili olduğu iddia edildi…

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, şirket hisseleri ile Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin kripto para birimleri hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Kripto para dünyasının önde gelen uzmanları, Musk’ın kripto para piyasası hakkındaki yorumlarını manipülatif bulduğunu açıkladı. Blockchain Research Lab ekibinden Lennart Ante, Elon Musk’ın paylaştığı tweetlerin kripto para fiyatlarını nasıl etkilediğini araştırdı.

  Toplam 6 Farklı Paylaşım Mercek Altında 

  Kripto para araştırmacısı Ante, ünlü milyarderin Twitter üzerinden takipçileri ile paylaştığı 6  farklı tweette kripto para konusunu analiz etti. En eski paylaşımları 18 Temmuz 2020 yılında Dogecoin hakkındayken en yenisi 29 Ocak 2021 tarihinde Bitcoin ile ilgili oldu. Kripto para basınında yer alan araştırmada, Bitcoin ve Dogecoin fiyatlarının tweet atılmadan önce ve sonra nasıl değiştiği incelendi.

  Araştırma kapsamında BTC/USDT ve DOGE/USDT paritelerinin tweet atılmadan önceki son 601 dakika içinde izlediği hareketler takip edildi. Ünlü kripto para araştırmacısı Lennart Ante araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Bitcoin hakkında paylaşım yapan Musk bu güncellemeyi yapmadan önceki son 6 saat içinde BTC getirisi yüzde 0.5 seviyesindeydi. Bu paylaşımın yapılmasından sonra Bitcoin getirisi yüzde 2’nin üzerine çıktı.

  Bitcoin ve Dogecoin Fiyatlarını Etkiledi

  Lider kripto para biriminin fiyatı, Elon Musk’ın by paylaşımından sonraki 3 saat içinde 32 bin dolardan 38 bin dolara kadar çıktı. Bitcoin piyasa değerinde de 110 milyar dolarlık artış görüldü. Elon Musk sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdan önce BTC saatte ortalama 5 bin işlem görülürken bu paylaşımdan sonraki 2 saat içinde 20 bine yükseldi. 

  20 Aralık’ta Dogecoin paylaşımı yapan Elon Musk, DOGE fiyatının da uçuşa geçmesini sağladı. Ünlü milyarderin paylaşımından önce DOGE/USDT paritesiyle bir dakikada ortalama 9 işlem yapılıyordu ve bunların hacmi bin 942 dolardı. Elon Musk tweetinden sonraki ilk 30 dakika içinde işlem hacmi 299 bin dolara tırmanırken DOGE işlem sayısı 775’e yükseldi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle