Kriptopara

Kripto Paralar Neden Düşüyor? Sebebi Elon Musk mı?

  Kripto para piyasasında orta vade içinde etkili olan ve hala devam eden istikrarsız fiyatların sebepleri merak ediliyor. Çünkü bu durum piyasada kullanıcıları endişelendiriyor. Bu yazımızda sürekli sorulan, piyasadaki ve kripto paralardaki düşüşün sebebi Elon Musk mı, hangi kripto paralar düşüşte, fiyatlar ne kadar düştü sorularına yanıt vermeye çalışacağız. 

  Kripto Paralar Neden Düşüyor?

  Kripto para birimleri 2021, 12 Mayıs’tan bu yana fiyat oynaklığını oldukça yüksek bir seviyeye çıkarttı. İstatistiksel açıdan bakıldığında ise düşüş trendlerinin daha önce de olduğu görülüyor. Bunun en önemli sebebi ise Elon Musk’ın sürekli devam eden açıklamaları. Piyasa hareket ettiricisi ünvanını alan Elon Musk her bir açıklamasında farklı kripto para birimleri hakkında yorum yapıyor ve piyasada manipülatif hareketlere neden oluyor.

  Düşüş Sebebi Elon Musk mı?

  Kripto para piyasasında yaşanan ani fiyat düşüşlerinin 2 farklı sebebi var. Bunlardan birincisi Glassnod’un araştırmaları ardından ortaya çıktı. BTC 60 bin dolarlık rekor fiyatı gördükten sonra bildiğimiz gibi sert bir fiyat gerilemesi sürecine girdi. İşte bu ani değer kaybında cüzdan adresleri incelendiğinde, acemi yatırımcı kitlesinin panik ile yüksek satışa gittikleri görülüyor. Glassnode son raporunda, yeni yatırımcı kitlesi hesaplarından neredeyse tüm BTC bakiyesini korku ile satışa çıkaranların olduğunu sundu. Bu durum fiyatları daha fazla dibe çekti.

  Diğer neden ise Elon Musk’ın her gün yenilediği açıklamaları. Hatta bu neden satışlardan daha önemli görülüyor. Elon Musk, BTC ve DOGE hakkında açıklama yaptıkça, fiyatlar yerinden oynuyor. Piyasa geneline yayılan düşüş trendinin başladığı nokta ise Elon Musk’ın BTC ile artık Tesla elektrikli araçlarının satışlarını yapmayacağını, BTC’yi ödeme aracı olarak kabul etmeyeceğini açıkladı nokta oldu.

  Elon Musk’ın Hangi Açıklamaları Piyasa Düşüşüne Yol Açtı?

  Elon Musk’ın BTC’yi ödeme aracı olmaktan çıkaracağını açıklaması ile başlayan BTC fiyat gerilesi hızla devam ediyor. Ardından Elon Musk, BTC’nin madencilik işlemlerinde çok elektrik tüketen bir kripto para birimi olduğunu ve alternatifler aradığını açıkladı. Bunun üzerine ise POS konsensüs kullanan yani elektrik enerjisini harcamayan, staking ile coin kazanılan altcoin fiyatları arttı.

  Gördüğümüz gibi Elon Musk tek bir paylaşım ile BTC fiyatını düşürürken, birkaç altcoin’de ise kısa vadeli yükselişe sebep oldu. Hemen ardından Elon Musk ile birlikte Vilatik Butterin’in devreye girdiğini bu hafta gözlemledik. Butterin ise kendisine hediye olarak yakılan, sunulan SHIB Conin’leri aldı ancak satışa sundu. Bu tepki ile bir süre BTC fiyatı artışa girdi ancak 45 bin dolar seviyesinde yine tutunamayarak, 40,395 dolar seviyesine kadar geriledi.

  Elon Musk Piyasa Düşüşünden Nasıl Etkilendi?

  Şimdi geleceğimiz nokta oldukça ilginç. Bu hafta Elon Musk açıklamaları ile piyasa genelinde düşüşe sebep olsa da bu durumdan kendi de etkilendi. Yatırımcılar artık yeni bir günde Elon Musk adı ile uyanmaktan ve ona göre piyasa takibi yapmak sıkıldıkları için sosyal ağda Tesla boykotunu başlattılar. 

  Bu boykot çağrısı kısa sürede yankı buldu ve birçok kişi Tesla’dan artık ürün almayacağını belirtti. Bunu sonunda ise beklenmedik bir şekilde boykot büyüdü ve Elon Musk serveti eridi. Dünyanın en zengin insanı olarak listede ilk sıraya geçen Elon Musk Tesla boykotu ardından 3. sıraya düştü, Tesla kazançlarının bir kısmı yok oldu. Son verilere göre servet düşüşü, piyasa düşüşü ile birlikte devam ediyor. Analistler ise Elon Musk’ı artık manipülatif buluyorlar. 

  Etkili BTC Düşüşü Devam Eder mi?

  Elon Musk’ın açıklamaları ardından 12 Mayıs 2021’den bu yana BTC fiyatları istikrarsız. 19 Mayıs 2021’de BTC fiyatı 40,395 dolar seviyesine kadar geriledi. Analistler ise düşüş trendinin devam edebileceğini belirttiler. Değer kaybını %10.31 seviyesine çıkaran BTC, hala düşüş trendi içinde yer alıyor.

  Elon Musk Etkili ETH Düşüşü Devam Eder mi?

  Aayush Jindal gibi önemli analistler hem BTC hem de ETH’nin kısa vadede düşüşü devam ettirebileceğini açıkladılar. Elon Musk’ın açıklaması ardından BTC’de değer kaybı orta vadeli devam ettiğinden piyasa geneline karamsar hava yayıldı. Ardından altcoinler ve ETH’de düşüşe geçti. 19 Mayıs 2021’de ETH 2.953 dolar düzeyine kadar fiyat gerilemesi yaşadı. %14.29’luk değer kaybını tabloya aldı. Düşüş trendi ise piyasa genelinde devam ediyor.

  Elon Musk Etkili XRP Düşüşü Devam Eder mi?

  XRP Coin çok uzun süre ardından 12 Mayıs sonrası yükseliş trendindeydi. Çünkü piyasa Butterin VS Elon savaşından sıyrılan, adı gündeme yansımayan bir coin olmuştu. Diğer birimler düşerken o yerinde sayıyordu. Ancak 19 Mayıs’ta karamsarlık piyasa geneline dağılınca o da artık etkilere yenik düştü. XRP Coin, %8.88’lik değer kaybı yaşadı. Fiyatı 1.44 dolara kadar gerileyen XRP Coin’in düşüş trendini kısa vadede devam ettirebileceği analistler tarafından ifade ediliyor.

  Sonuç Olarak

  Yazımızın geneline bakacak olursak şu anda piyasadaki birçok altcoin’de değer kaybı mevcut. BTC değer kaybı ise piyasadaki yüksek hacmine bağlı olarak diğer altcoinleri etkiledi. Düşüşün en önemli sebebi ise Elon Musk’ın manipülatif açıklamaları ve buna satışla cevap veren panikli acemi yatırımcılar. Geldiğimiz bu noktada fiyatın günlük MA200 (200 günlük hareketli ortalama) eğrisine dokunduğunu görüyoruz. Bu ise oldukça negatif bir durum. Analistlerin de görüşüne göre bir süre ayı piyasası yaşanabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle