Kripto Para

Efsane futbolcu Pele’nin mirası NFT oluyor

  Dünya futbolunun ve sporunun yaşayan efsanesi Pele’nin mirası, NFT (non-fungible-token) ile onurlandırılıyor. Tüm dünyada ilgi görmeye başlayan NFT sektörü alanını genişletiyor.

  Kripto para sektörü 2021 yılında yakaladığı popülaritesini artırmaya devam ediyor. 2021 yılında kripto paralara duyulan ilgi, Şubat ve Mart aylarında NFT (non-fungible-token) sektörüne de yansımıştı. Ünlü isimlerin herhangi bir eser ya da paylaşımını dijitale dönüştürerek NFT haline getirmesi, büyük bir akımı tetiklemişti. 2021’de zirvesinin yaşayan NFT’lerin ağı genişlemeye devam ediyor.

  Müzik, sinema, dizi, spor, siyaset gibi alanlardan ünlülerin akın akın gelmeye başladığı NFT sektörüne bu kez dünyaca ünlü futbol yıldızı Pele dahil ediliyor. Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Arjantinli dünya yıldızı Maradona ile sık sık kıyaslanan Pele’nin adı NFT ile onurlandırılacak. Birçok kişiye göre “en iyi” olan Pele’nin NFT koleksiyonu Ethernity Chain platformu üzerinden piyasaya sürülecek.

  “Pele’nin Mirası Sonsuza Kadar Yaşatılacak”

  Söz konusu NFT koleksiyonunda, üç kez FIFA Dünya Şampiyonu unvanını almayı başaran Pele’nin kariyerindeki unutulmaz anlar yer alacak. Efsanevi anları barındıran NFT koleksiyonunun önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi bekleniyor. NFT satışından elde edilecek olan gelirin %90’ı hayır ve yardım kurumlarına bağışlanacak.

  Futbol dünyasının “Pele” olarak tanıdığı Edson Arantes do Nascimento, günden güne genişleyen NFT ağına dahil olan son ünlü isim oldu. Yaşayan efsanenin mirasının NFT formunda 2 Mayıs tarihinde satışa sunulması planlanıyor. Söz konusu girişim için yapılan basın açıklamasında “Pele’nin mirasının sonsuza kadar yaşatılacağı” vurgulandı.

  Platformda Daha Önce Satılan NFT’ler

  Pele’nin futbol hayatında yer alan unutulmaz anları içeren kartlar, Ethernity Chain platformu üzerinden kullanıcılara sunulacak. 2 Mayıs’ta piyasaya sürülmesi beklenen koleksiyondan sonra, yılın ilerleyen dönemlerinde ikinci bir NFT adımının gelebileceği de belirtildi. Söz konusu satıştan elde edilen gelirlerin %90’ı, dünya genelinde yardım ve bağışlar için fon sağlayan Pele Vakfı’na bağışlanacak.

  Son olarak Pele’nin dahil olduğu Ethernity Chain, daha önce de birçok ünlü isme aynı alanda ev sahipliği yapmıştı. Daha önce platform üzerinde kaykay ve BossLogic efsanesi Tony Hawk’ın NFT’leri yer almıştı. Ancak platform üzerinde en çok ilgi çeken NFT’ler, boks dünyasının unutulmaz ismi Muhammed Ali’nin ürünleri olmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle