Kripto Para

SEC avukatı Ripple davasından çekildi!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında Aralık 2020’den bu yana bir dava devam ediyor. Davada hala net bir sonuç ortaya çıkmadı. Dava devam ederken, SEC Kıdemli Duruşma Danışmanı Dugan Bliss, davadan çekilme talebi ile mahkemeye başvuruda bulundu.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO Brad Garlinghouse’a ve şirketin kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı. SEC Ripple’ın, menkul kıymet olduğunu iddia ettiği XRP’lerin satışından dolayı suç işlediğini öne sürüyor. İlgili davada görüşülen duruşmalarda her iki taraf adına olumlu kararlar çıktığı oldu. Ancak dava hala net olarak sonuçlanmış değil. Dava devam ederken SEC Kıdemli Duruşma Danışmanı Dugan Bliss, davadan çekilme talebi ile mahkemeye başvuruda bulundu.

  SEC Kıdemli Duruşma Danışma Görevini Bıraktı

  Dugan Bliss, 10 yıldır SEC için çalışıyordu. Ancak Bliss, artık SEC için daha fazla çalışmayacağını dile getirdi. Bununla birlikte SEC artık Ripple davasında Jorge G. Tenreiro, Daphna A. Waxman, Jon A. Daniels ve diğer SEC avukatları tarafından temsil edilecek. Ayrıca SEC-Ripple davası ile ilgili tüm süreç, SEC avukatı Preethi Krishnamurthy tarafından denetlenmeye devam edecek.

  Dava Süreci ve Ripple’ın Argümanları

  22 Aralık 2020’de Jay Clayton’ın başkanlığında SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etti ve Ripple’a yönelik 1,2 milyar dolarlık dava açtı. SEC’ye göre Ripple ve üst düzey 2 yöneticisi, bu gerekçe ile geçmişe dönük XRP satışlarında suç işlemişlerdi. Ancak 2013 yılında kurulan Ripple, SEC’nin 8 yıldır kendilerini bu konuda uyarmadığını söylüyor ve tam da Clayton’ın istifasından önce açılan bu davanın kötü niyetli olduğunu düşünüyor. Ripple, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) menkul kıymet olarak değerlendirmeyen SEC’nin, XRP’yi neden menkul kıymet olarak değerlendirdiğini sorguluyor.

  Dava Hala Keşif Sürecinde

  Her iki taraf da mahkemeye sundukları argümanlar ile davada daha fazla güçlenmeye çalışıyor. Her ne kadar davanın ilk dönemlerinde Ripple ağır darbeler almış olsa da ilerleyen süreçlerde toparlanmayı başardı. Ancak dava hala keşif aşamasında yer alıyor. Gelen bilgilere göre SEC, şimdilerde tanık sayısını artırmak için çalışmalarını hızlandırdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle