Kripto Para

Ripple, SEC’nin bu belgelerine erişebilecek

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davanın hakimi Sarah Netburn, hangi belgelere erişilebileceğini açıkladı. Buna göre SEC, Ripple şirketine XRP, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile ilgili belgeleri sunacak. Ayrıca belgelere resmi olmayan yazışmalar dahil edilmeyecek.

  22 Aralık 2020 tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC); Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı. XRP’nin menkul kıymet olduğu için alınıp-satılamayacağının öne sürüldüğü davanın 3 duruşması geride kaldı. 22 Şubat tarihli ilk duruşmadan taraflar adına herhangi bir sonuç çıkmadı. Ancak 6 Nisan tarihli ikinci duruşmada Ripple, davada elini güçlendirdi. 30 Nisan tarihli üçüncü duruşmadan da taraflar adına kayda değer bir sonuç çıkmadı.

  6 Nisan tarihli 2. duruşmada Ripple’ın elini güçlendiren karar, Hakim Sarah Netburn’un Ripple’ın SEC’ye ait olan belgelere olan talebini büyük ölçüde onaylayacağını söylemesi oldu. Böylece duruşmadan Ripple lehine karar çıktı. Ancak duruşmada, SEC’nin e-posta gibi resmi olmayan, kurum içi iletişime ilişkin belgelerin sunulmasına gerek olmadığı da açıklandı. Ardından 21 Nisan tarihinde SEC, Ripple’ın kurum içi iletişim bilgilerine ve çalışanların kişisel cihazlarına erişimlerini engellemek adına resmi başvuruda bulundu.

  Ne Tür Belgeler Aranabilecek? 

  Hakim Sarah Netburn; XRP, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile ilgili kurum içi belgelerin aranmasına karar verdi. Sarah Netburn, ne tür belgelerin SEC tarafından sunulacağına ilişkin açıklamada bulundu. Buna göre XRP, Bitcoin ve Ethereum ile ilgili kurum içi resmi tutum yansıtan belgeler ve bildiriler araştırılacak. Bu belgeler arasında komisyon üyelerine sunulan resmi tutum yansıtan belgeler, bölüm raporları, kurum için çalışmaların nihai raporları gibi belgeler yer alıyor.

  Ripple SEC’nin Kurum İçi Belgelerini Görmek İstiyor

  Sarah Netburn’un verdiği karar Ripple adına büyük önem arz ediyor. Zira Ripple, SEC’nin Bitcoin ve Ethereum’u hangi şekilde değerlendirdiğini görmek istiyor. Bunun için Garlinghouse ve Larsen, 15 Mart tarihinde mahkemeden SEC’nin çeşitli kurum içi belgelerine erişim için onay istemişti. Ripple kanadı, SEC’nin XRP’yi “menkul kıymet varlığı” olarak tanımlamadığını gösteren herhangi bir bilgiye ulaşarak davanın yönünü değiştirmek istiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle