Kripto Para

Elon Musk’ın tweeti BTC’yi tepetaklak etti

  Kripto para piyasaları Çarşamba günü Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın yaptığı açıklamalar ile sert düşüşler yaşamıştı. Musk’ın açıklamalarında Bitcoin’i (BTC) hedef alması bu düşüşleri tetikleyen etken olmuştu. Ardından Bitcoin ve genel tabloda piyasalar toparlandı ancak Musk’ın yaptığı yeni açıklamalar, daha sert düşüşlere yol açtı.

   Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın açıklamalarıyla adeta çakıldı. Elon Musk, enerji verimliliği ve fosil yakıt kullanımı nedeniyle Tesla’nın Bitcoin ile ödeme alımlarını askıya alacağını duyurmuştu. Bu açıklamalar sonrasında Bitcoin 45 bin dolar bandına kadar gerilemişti. Bitcoin’deki gerileme piyasalara da yansımış ve sert düşüşler görülmüştü. Ancak ardından gelen toparlanma ile Bitcoin ve piyasalar tekrar yükseliş eğilimine girdi. Bu gelişmelerden sonra Elon Musk yeni açıklamalarda bulunarak piyasaları yeniden tepetaklak etti.

  Mr. Whale’in Paylaşımı ve Musk’ın Cevabı

  Elon Musk, önceki açıklamalarında Bitcoin’i eleştirip Dogecoin (DOGE) için olumlu söylemlerde bulunmuştu. Şimdi ise Musk, Tesla’nın elindeki tüm Bitcoin’leri satabileceğine dair paylaşılan bir gönderiye verdiği yanıt ile piyasadaki satış baskısı korkusunu tetikledi. Twitter’da Mr. Whale isimli kullanıcı, konuya ilişkin yaptığı paylaşımda “Tesla’nın elindeki tüm Bitcoin’leri sattığını öğrenince, kendilerini tokatlayacaklarını” düşündüğünü dile getirdi.

  Mr. Whale, piyasada Elon Musk’a karşı oluşan nefretten dolayı Musk’ı suçlamayacağını vurguladı. Ancak Musk’ın bu gönderiye verdiği yanıt, herkesi korkuttu. Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık BTC almasının arkasındaki isim olan Musk, bu paylaşıma “Kesinlikle” yanıtını verdi. Elon Musk’ın paylaşımı Tesla’nın tüm Bitcoin’lerini satacağı ile ilgili ortaya atılan söylentileri güçlendirdi.

  Elon Musk Sosyal Medyada “İstenmeyen Kişi” İlan Edildi

  Elon Musk Twitter’daki bu paylaşımı ile yılın 2. çeyreğinde Tesla’nın tüm Bitcoin’lerini satacağını teyit etmedi. Ancak Musk’ın son birkaç gündür sosyal medyada “istenmeyen kişi” ilan edildiği de biliniyor. Bu nedenle korkutan ihtimal bu çeyrekte gerçekleşebilir. Tesla’nın ikinci çeyrek bilanço raporunda elindeki Bitcoin’lerini sattığını açıklaması, piyasalarda büyük bir deprem yaratabilir. Zira Musk’ın, “kesinlikle” paylaşımı bile, Bitcoin’in 42 bin dolar bandında kadar gerilemesine neden oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle