BTC’de 13 bin dolar görülebilir – Ian Harnett

  Kripto para piyasasında Bitcoin (BTC) öncülüğünde düşüş seyrinin değişip değişmeyeceği kafalarda soru işareti yaratmaya devam ederken, Absolute Strategy Research şirketinin kurucusu ve finans yöneticisi Ian Harnett, Bitcoin’in bu serüvende 13 bin dolara kadar düşme ihtimalinin olduğunu öne sürdü.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son dönemlerde düşüşlerin pençesinden kurtulmaya çalışıyor. Geçtiğimiz hafta çok sert değer kayıpları yaşayarak hafta sonunda Aralık 2017’de gördüğü 19 bin 200 dolarlık ATH seviyesinin de altına gerileyen Bitcoin, 17 bin dolar bandına kadar sarkarak endişeleri artırmıştı. Ardından toparlanmaya başlayan ve 20 bin doları tekrar kazanma mücadelesi veren Bitcoin’in bu yolculukta yönünü yeniden yukarı çevirip çeviremeyeceği merak ediliyor. Bitcoin adına gelen yorumlara bu kez de endişe verici bir tahmin eklendi.

  Ian Harnett’a Göre BTC 8 Bin Dolarlık Düşüş Yaşayabilir

  Ansolute Strategy Research şirketinin kurucusu ve finans yöneticisi Ian Harnett, Bitcoin’in 20 bin dolarda tutunma mücadelesi verdiği süreçte fiyat tahminlerini paylaştı. Harnett, Bitcoin’in bu serüvende 13 bin dolar seviyesinde dip belirleyebileceğini ve şirket olarak Bitcoin’i ve “Bitcoin’e benzeyen varlıkları” para, emtia ya da değer saklama aracı olarak görmediklerini ifade etti. Harnett’e göre Bitcoin ayı pençesinin etkisi ile yaklaşık 8 bin dolarlık gerileme daha yaşayabilir.

  Harnett’tan Enflasyon ve İşsizlik Yorumu

  CNBC’de katıldığı yayında fikir ve tahminlerini dile getiren Harnett, mevcut piyasada işsizlik ve enflasyon bakımından en büyük tehlikenin şu anda İngiltere’de görüldüğünü ifade etti. Enflasyon konusuna değinen Harnett şöyle konuştu:

  Enflasyon en önemli sorunlardan biri ve merkez bankaları enflasyonu düşürmek istiyorsa devreye girmeli. Bu da kapasitenin aşılması anlamına geliyor. Böylece işsizlik artar, talep düşer. Bu anlamda en büyük tehlike şu an İngiltere’de. İşsizlik oranı 1973’teki oranlara ve çok yüksek seviyelere çıktı. Stagflasyon riski de arttı. İşsizlik oranlarının daha da artacağını düşünüyorum.”

  “Bu Tür Balonlarda Yüzde 80’lik Düşüşler Olur”

  Kripto paralara ilişkin de açıklamalarda bulunan Harnett, piyasada “balon” yaratan yükselişlerin ardından %80’i aşan düşüşlerin geldiğini ve bu nedenle Bitcoin’de 13 bin dolar seviyesinin görülebileceğini ifade etti. Konuya ilişkin açıklamasında Harnett şu ifadeleri kullandı:

  “Geçmişe baktığımızda bu tür balonların düşüşünde yüzde 80’lik bir oran görüyoruz. Bu da Bitcoin için şu anda 13 bin dolara tekabül ediyor. Bu da ana destek seviyelerinden biri. Bu bir likidite oyunu. Bize göre zaten Bitcoin ve ona benzeyen varlıklar bir emtia, para ya da değer saklama aracı değil.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle