Dev bankanın analistleri BTC önündeki engeli açıkladı!

  Kripto para sektörü hakkında önemli açıklamalar yapan ABD merkezli küresel bankacılık devi JP Morgan analistleri yine dikkatleri çekti. Uzmanlar, El Salvador’un Bitcoin hamlesinin kripto para biriminin geleceği üzerinde olumsuz etki yaratabileceği konusunda uyarılarda bulundu…

  Kripto para piyasasına yönelik önemli haftalık raporlar yayımlayan JP Morgan analistleri, yine dikkatleri üzerine çekti. ABD merkezli küresel bankacılık devinin analist ekibi bu sefer El Salvador’un Bitcoin hamlesini eleştirdi ve bazı uyarılar yaptı. Latin Amerika ülkesinin Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul etmesinin yankıları sürüyor. 

  Kripto para analistleri ve topluluğu, El Salvador’un bu hamlesinin BTC için faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu konusunda hala tartışmalara devam ediyor. Finans dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan JP Morgan analistleri, son raporlarında El Salvador’un BTC hamlesini değerlendirdi

  “BTC İçin Yeni Sorunlar Yaratabilir”

  Latin Amerika ülkesinin Bitcoin’i yasallaştırması, hem ülke açısından hem de piyasanın lideri Bitcoin açısından bazı sorunlar yaratabilir. Bu görüşü benimseyen JP Morgan analistleri, kripto para yatırımcılarına da bazı uyarılar yaptı. Bilindiği üzere El Salvador geçtiğimiz ay kabul ettiği yasa tasarısı ile BTC’yi ulusal para birimi olarak ilan etmişti.

  Deneyimli analistler BTC günlük işlem hacminin 50 milyar dolar civarında tıkanıp kaldığını söyleyerek şu uyarıda bulundular: “Büyük miktarda BTC uzun süredir el değiştirmiyor. BTC’nin ulusal düzeyde bir değişim aracı olarak kullanılması önem taşıyor. BTC arzının çoğunluğunun likit olmaması ve işlem hacminin büyük kısmının borsalarda gerçekleşmesi nedeniyle oldukça zor olduğunu düşünüyoruz.”

  BTC Fiyatını Olumsuz Etkileyebilir 

  Kripto para basınında geniş yankı bulan JP Morgan Bitcoin raporu, düşük hacim ve likidite azlığının yanı sıra başka sorunların da El Salvador kaynaklı çıkabileceğini vurguladı. BTC önündeki engelleri tek tek sıralayan analistler, El Salvador vatandaşlarının kripto parayı değişim aracı olarak kullanma konusundaki şüpheleri üzerinde durdu. Ayrıca BTC fiyatının oynak olması, El Salvador’un parasal ve finanssal sistemi ile BTC/ABD doları paritesinin dönüşümlerinin talep dengesini bozabileceği belirtildi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle