Kripto Para

Elon Musk’ın görüştüğü madencilik şirketinden BTC raporu

  Kripto para piyasaları Mayıs ayında büyük bir şok dalgası ile karşılaştı. Bu şokun başlangıç aşamasında ise Elon Musk’ın yapmış olduğu Bitcoin (BTC) madenciliği ile ilgili açıklamalar yer alıyor. Musk madencilik açıklamalarından sonra Kuzey Amerika’da Marathon Digital Holdings ile konu hakkında görüşme yapmıştı. Şirket, yaptığı açıklamada rezervindeki BTC miktarını duyurdu.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 12 Mayıs tarihinde Twitter’dan bir paylaşımda bulundu. Musk, söz konusu paylaşımında Bitcoin (BTC) madenciliğinde fosil yakıt kullanıldığı için madencilik işlemlerinin çevreye zarar verdiğini dile getirdi. Musk bu nedenle Tesla’nın otomobil satışlarında kabul ettiği BTC ödemelerini askıya aldığını duyurdu. Musk’ın bu duyurusu ile piyasa ilk darbesini yedi ve yaşanan büyük çöküşün ilk adımı da atılmış oldu. Tesla, Musk’ın bu açıklamalarından 1,5 ay önce BTC ödemelerini kabul etmeye başlamıştı.

  Elon Musk ve Marathon Digital Holdings

  Musk’ın açıklamaları sonrası piyasa adeta tepetaklak oldu ancak yaşanan büyük çöküşte başka etkenlerde etkisini gösterdi. Bu aşamadan sonra piyasada “istenmeyen kişi” ilan edilen Elon Musk, daha sonra Kuzey Amerika’da büyük bir BTC madencilik şirketi ile görüştüğünü duyurdu. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor da daha sonra bu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu ve toplantıyı kendisinin organize ettiğini duyurdu.

  Elon Musk’ın Kuzey Amerika’da görüştüğü BTC madencilik şirketi Marathon Digital Holdings, yeni bir açıklama yaptı. Şirket Mayıs ayında kaç tane BTC kazdığını ve rezervinde kaç tane BTC olduğunu açıkladı.

  Şirketin Ürettiği ve Rezervinde Tuttuğu Bitcoin’ler

  Marathon Digital Holdings, yayınladığı faaliyet raporunda, Mayıs ayı genelinde bir önceki aya göre toplamda %40 daha fazla BTC ürettiğini duyurdu. Yayınlanan rapora göre şirket Mayıs ayı boyunca toplamda 226,6 adet Bitcoin kazdı. Ayrıca rapora göre şirketin rezervinde de toplamda 5 bin 518 adet Bitcoin bulunuyor. Şirketin elindeki BTC’ler 31 Mayıs itibariyle 203,4 milyon dolara denk geliyor.

  Şirketin Elindeki Cihazlar

  Şirketin faaliyet raporuna göre Marathon, 2021 yılında toplamda 16 bin 809 adet S-19 Pro ASIC miner aldı. Ayrıca Marathon, 1 Haziran itibariyle toplamda aktif olarak 17 bin 655 tane miner çalıştırdığını duyurdu. Şirketin çalıştırdığı madencilik cihazları toplam 1,9 EH/s kapasiteye sahip.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle