Kripto Para

BTC madencilik devi Bitmain rotasını Çin dışına çevirdi

  Çin’de son dönemlerde peş peşe gelen kripto para madenciliğine yönelik yasaklama haberlerinden sonra, en büyük ASIC cihaz üretici şirketlerinden biri olan Bitmain, rotasını Çin dışında başka ülkelere çevirmeye başladı. Şirket konuya ilişkin bir de açıklama yaptı.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde üst üste aldığı birçok haber ile çok sert darbeler yedi. Özellikle Mayıs ayında, Bitcoin’e (BTC) karşıt tutumlarıyla bilinen ve daha önce doğrudan Bitcoin’i yasaklamış da olan Çin’in verdiği kararlar büyük çöküşü ciddi oranda tetikledi. Çin, genel anlamda merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarını hızlandırırken, kripto para madenciliğine yönelik kısıtlama ve yasaklama adımları attı. Bitcoin madenciliğinin merkezi olarak görülen Çin’den gelen bu haberler, piyasayı da tepetaklak etti.

  Özellikle son birkaç haftalık süreçte Çin’de İç Moğolistan, Xinjiang, Qinghai ve Sichuan gibi bölgelerde Bitcoin madencilerine yönelik yasaklama ve kısıtlamalar uygulanmaya başladı. Çin’de alınan bu kararlar sonrası BTC ağındaki hash oranında çok ciddi düşüşler yaşandı. Ortaya çıkan bu tablonun neticesinde de ülkedeki bazı BTC madencileri farklı ülkelere gitmeye başladı. Bir diğer kesim ise madencilik cihazlarını satışa çıkarmak zorunda kaldı.

  ASIC Fiyatlarındaki Düşüş Kelebek Etkisi Yarattı

  BTC üretiminde kullanılan ASIC cihazları, Jiemian News verilerine göre 15 Haziran tarihinde ikinci el olarak 40 bin yuan fiyatına satılıyordu. Ancak verilere göre 23 Haziran’da aynı cihazlar 30 bin yuan fiyatına satışa çıkarılmaya başlandı. İkinci el ASIC cihazlarındaki bu bolluk, BTC madencilik sektöründe ciddi bir dengesizliğe yol açınca, haliyle BTC fiyatı da dalgalanmaya başladı. BTC fiyatındaki dalgalanma ise altcoinleri ve genel olarak kripto para piyasasının toplam değerini etkiledi.

  Bitmain, Madencilik Şirketlerine Nasıl Ekip Oluşturulacağını Anlattı

  ASIC cihaz üreticilerinin en büyük şirketlerinden biri olan Bitmain, aynı zamanda en büyük madencilik havuzlarından Antpool’un da işletmecisi. Forkast.news haberine göre şirket, 19 Haziran tarihinde Sichuan’ın başkenti olan Chengdu’da bir toplantı düzenledi. Toplantıya, önde gelen madencilik şirketlerinin temsilcileri de katıldı.

  Bitmain, bu toplantıda katılımcılara Çin dışında nasıl şirket kurulacağını ve nasıl ekip oluşturulacağını anlattı. Açıklamalara göre Bitmain, söz konusu Ar-Ge çalışmaları için şimdiden Kazakistan, Norveç, İsveç, Rusya, ABD, Kanada, Angola, Kongo, Endonezya, Belarus ve Avustralya gibi ülkeleri ziyaret etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle