Biden ekonomi paketi müjdeledi! BTC’yi nasıl etkiler?

  ABD Başkanı Joe Biden, yeni ekonomik altyapı paketi müjdesini verdi. Finansal piyasalar gibi kripto para piyasasının da yakından takip ettiği bu açıklamalar neticesinde kripto para uzmanları değerlendirmeler yaptı…

  Göreve gelir gelmez 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs teşvik paketini yürürlüğe koyan ABD Başkanı Joe Biden yeni açıklamalar yaptı. Bitcoin ve kripto para piyasasını da yakından ilgilendiren bu gelişmeler, yatırımcıların kafalarında bazı soru işaretleri oluşturdu. Biden, son açıklamasında 2 trilyon dolarlık ekonomik altyapı paketinin sözünü vermesiyle dikkatleri üzerine çekti. 

  Hatırlanacağı üzere, ABD Başkanı’nın daha önceden onaylanan teşvik paketini imzalamasının ardından Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatı uçuşa geçmişti. ABD Merkez Bankası’nın (FED) trilyonlarca doları hiçbir destek olmadan basıp piyasaya sürmesi, M1 para arzını arttırdığı gibi enflasyonu da tetikledi. Bunun üzerine Bitcoin piyasası pek çok yatırımcı için cazip bir seçenek haline geldi. 

  2 Trilyon Dolar Daha Basacak

  FED’in peş peşe trilyonlarca dolar basmasını yorumlayan finans uzmanları, bu durumun uzun vadede enflasyon rakamlarını yükseltmesinden endişe duyuyor. ABD Başkanı Joe Biden, son yaptığı açıklamasında tüm bu eleştirilere ve tehlikeleri umursamadığını gösterircesine 2 trilyon dolarlık paket müjdesini verdi

  Başkanın canlı yayında müjdelediği söz konusu ekonomik paket direkt olarak ülkedeki altyapısal gelişmeleri desteklemek için kullanılacak. Köprü yapımından sağlık harcamalarına, altyapı iyileştirmelerinden eğitime kadar pek çok farklı sektör için harcanacak bu paranın tutarı 2 trilyon olarak belirlendi. Biden bu plan sayesinde binlerce iş imkanı oluşacağını ve firmaların özellikle ABD’yi tercih edeceğini belirtti.

  BTC Fiyatında Yeni Bir Yükseliş Dalgası

  Biden yönetimi, koronavirüs teşvik paketinin ardından ekonomik altyapı paketinin yaratmış olduğu bütçe açığını kapatmak için vergileri arttırmayı düşünüyor.

  Bu durumda enflasyonun da artış gösterebileceğinden endişe duyan yatırımcılar, enflasyona karşı hedge olabilecek varlıklara yöneliyor. Bu varlıkların başında da lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öne çıkıyor. Kripto para uzmanları, trilyonlarca dolarlık teşvik paketlerinin kripto para piyasasına yatırım olarak girebileceğini söylüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle