Kripto Para

Yasakların bilançosu ağır! Onlarca şirket Çin’den çekildi

  Çin, 2021 yılında sert büyümeler elde eden kripto para sektörüne vurduğu darbelerle sıkça gündeme geldi. China Securities Journal, Çin’deki yeni düzenlemeler sonrası, 20’den fazla kripto para odaklı şirketin Çin pazarını terk ettiğini duyurdu.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar seviyesini aşmasıyla birlikte büyük bir ralliye girdi. Aylarca devam eden bu ralli, Çin’den gelen yasaklama haberleri ile birlikte Mayıs ayında çok büyük darbe aldı. Çin’den gelen yasaklama ve baskıcı haberlerin arkası kesilmeyince, sektörün toparlanması da beklenenden daha uzun sürdü. Çin’in kripto paralara karşı başlattığı savaş sonrası, ülkedeki kripto para odaklı şirketler de rotalarını değiştirmek durumunda kaldı.

  İç Moğolistan Bölgesi’nde de 45 Madencilik Projesi Kapatıldı

  China Securities Journal haberine göre, Çin’deki sıkı düzenlemeler dolayısıyla 20’den fazla kripto para odaklı şirket Çin pazarından çekilmek zorunda kaldı. Bu şirketler arasında kripto para borsaları, ticaret platformları, kripto para madencilik şirketleri gibi şirketler bulunuyor. Bu şirketler arasında küresel çapta borsalar da bulunuyor. Öte yandan Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde de yakın tarihlerde 45 kripto para madencilik projesi de kapatıldı.

  Çin ve Elon Musk’ın Kripto Sektörüne Etkisi

  Çin’deki yasaklama adımları ilk olarak kripto para madencilerine yönelik getirilmişti. Ancak Eylül ayında ülkede kripto paralar artık resmen yasaklandı ve bu yasaklar böylece çok daha kapsamlı hale getirildi. Bir diğer yandan kripto para piyasalarına olumsuz yansıyan gelişmelerden biri de Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Mayıs ayında Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar olmuştu. Musk, o dönemde Tesla’nın Bitcoin kabulünü askıya aldığını duyurmuş ve BTC madencilerinin yenilenebilir enerjiye geçmeleri gerektiğini dile getirmişti.

  Şirketler Peş Peşe Çin Kapılarını Kapattı

  24 Eylül tarihinde Huobi borsası, Çin’de yeni kullanıcı hesaplarının kaydının durdurulduğunu açıklamıştı. Çinli kripto gazetecisi Colin Wu, bu kararın, Çin’deki yasaklama haberinden bir gün önce alındığını dile getirmişti. Huobi’nin Çin’den çekilme kararını daha sonra Biki, Bhex, Coinex ve Renrennenbit gibi borsalar takip etmişti.

  Bir diğer yandan en büyük Ethereum (ETH) madencilik havuzu olan Spark Pool da Çinli kullanıcılarla çalışmalarını durduğunu açıkladı. Öte yandan madencilik ekipmanları üreten NBMINER şirketi de Çin’den çekilmeye karar verdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle