Kripto Para

XRP yatırımcıları davaya dahil olmak için talep gönderdi

  ABD’deki bir grup XRP yatırımcısı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden davaya, davalı tarafında dahil olmak için mahkemeye başvurdu. Ripple avukatları başvurunun kabul edilmesini, SEC avukatları reddedilmesini istiyor.

  Aralık 2020 döneminden bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında bir dava süregeliyor. SEC’nin açtığı davanın ilk 3 duruşması görüldü. 22 Şubat tarihli ilk duruşmadan ve 30 Nisan tarihli son duruşmadan taraflar adına bir sonuç çıkmadı. Ancak 6 Nisan tarihli ikinci duruşmada, davadan Ripple adına olumlu kararlar çıkmıştı. Fakat yine de dava henüz sonuçlanmış değil ve taraflar dava sürecinde argümanlarını güçlendirmeye çalışıyor.

  Avukatlar Davanın Yargıcına Mektup Gönderdi

  Bu kapsamda ABD’deki bir grup XRP yatırımcısı da dava sürecine dahil olmak istiyor. XRP grubu davalı olan Ripple’ın tarafında yer alarak, dava sürecine dahil olmak için mahkemeye başvuruda bulundu. Grubun başvurusunun kabul edilmesini isteyen Ripple avukatları ile başvurunun reddedilmesi gerektiğini savunan SEC avukatları, 3 Mayıs tarihinde davaya bakan Yargıç Sarah Netburn’a mektup gönderdi.

  Ripple Avukatlarının Sunduğu Gerekçeler

  SEC, Ripple’a karşı dava açtıktan sonra başta ABD merkezliler olmak üzere birçok kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurdu. Bu süreçte XRP 0,17 dolara kadar gerileyerek dip noktalarını gördü. Ripple avukatları, bu dava yüzünden XRP yatırımcılarının 15 milyar dolarlık kayıp yaşadıklarını vurguladı. Bu sebeple Ripple avukatları, XRP grubunun davada kısmi de olsa yer alabilmeleri gerektiğini savunuyor.

  Ripple avukatları, davanın sonucundan XRP yatırımcılarının doğrudan etkileneceğini belirtiliyor. Ayrıca Ripple tarafından iletilen mektupta, SEC’nin yatırımcıların çıkarlarını koruyamayacağı ve XRP yatırımcılarının mahkemede seslerini duyurmak istemelerinin anlaşılabilir olduğu ifade ediliyor. Bu sebeplerden dolayı Ripple avukatları, XRP grubunun davaya dahil edilmesini destekliyor.

  SEC Avukatlarının Sunduğu Gerekçeler

  SEC ise İdari Prosedür Yasası’na ve Menkul Kıymetler Borsa Yasası’na aykırı olması, yatırımcıların davada doğrudan çıkar sahibi olmamaları ve davanın bu adımla daha fazla uzayabileceği gerekçeleri ile bu başvurunun reddedilmesini savunuyor. SEC, XRP yatırımcılarının ikincil piyasalarda işlem yaptığı için davada doğrudan temsil edilmelerine gerek olmadığını düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle