Kripto Para

Kripto para büyümesi NBA’de resmen patlama yaşadı!

  Kripto para borsalarının Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi (NBA) sponsorlukları yeni yıla damga vururken, bu sezon büyüme adeta patlama yaşadı! 2020 – 2021 sezonunda 2 milyon dolardan az olan sponsor harcamaları bu sezon 130 milyon doların üzerine çıkarak rekor kırdı! 

  IEG Sponsorluk İstihbarat Veritabanına göre kripto para markaları bu yıl NBA’ye damga vurdu! Birbiri ardında patlatılan sponsorluk bombaları sonrası geçtiğimiz sezon 2 milyon dolardan az olan harcamalar bu yıl 130 milyon doları aştı. Sadece bir yıl içinde teknolojinin hemen ardından en çok harcama yapan sponsorlar arasına giren kripto endüstrisinin bu agresif büyümesi, “harcama çılgınlığı” olarak yorumlandı.

  “Hiçbir Şeye Benzemiyor”

  Bir yıl içinde 43. sıradan ikinciliğe yükselen kripto endüstrisinin bu muazzam büyümesi değerlendiren IEG Global Yöneticisi Peter Laatz, durumu harcama çılgınlığı olarak değerlendirdi. Şu anda tüm yeni NBA sponsorluk anlaşmalarının üçte birini temsil eden rakamı değerlendiren Laatz, “Harcama çılgınlığı daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor” ifadelerini kullandı.

  Harcamaların Yüzde 92’si Beş Sponsorluk Markasının!

  Peter Laatz, kripto sponsorluklarının yeni NBA sponsorluklarının üçte birini oluşturduğu bilgisini paylaşırken, harcamaların %92 gibi büyük bir bölümünü ise sadece 5 markanın oluşturduğunu belirtti. Verilere göre Crypto.com, Webull, FT, Socios ve Coinbase tek başına sponsorluk harcamalarının %92’sini üstlendi.

  En Çok Harcayan İkinci Kategori!

  NBA sponsorluklarına genel bakış yapıldığında, kripto endüstrisinin pek çok kategoride boy gösterdiği IEG raporuna yansıdı. NBA takımları dokuz yeni forma yama sponsorluğu imzalarken; Crypto.com (6ers) ve Webull (Nets) bu listede yer aldı. NBA genelindeki yeni sponsorlar listesine ise Google ve Caesars gibi markaların arasında Coinbase yer almayı başardı.

  En aktif sponsorluk markalarında kripto endüstrisinden herhangi bir temsilci görülmezken, en çok harcayan kategorilerde kripto para birimi, teknolojinin hemen ardından ikinci sırada yer aldı. Ayrıca sezon boyunca yeni arena isim hakları listesinde Lakers için Crypto.com ve Heat için FTX listede yer alan iki kripto temsilcisi olarak boy gösterdi. Kripto borsaları tüm kategorilerde köklü şirketlerle adeta boy ölçüşerek endüstrisinin büyüme isteğini burada da göstedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle