Kripto Para

Efsane yatırımcı kriptodaki sorunun reçetesini verdi

  Finans dünyasının en deneyimli ve ünlü ekonomistlerinden Mark Mobius, kripto para piyasası hakkında konuştu. Piyasadaki durgunluğun sebeplerine yönelen ekonomist, kriptoda yaşanan sorunun reçetesini “daha fazla para girdisi” olarak açıkladı…

  Finans dünyasında efsane yatırımcılardan biri olarak görülen ekonomist Mark Mobius, kripto para piyasasını gündemine aldı. Piyasanın son dönemdeki grafiğine ve durgunluğuna değinen Mobius, sektöre daha fazla paranın girmesi gerektiğini vurguladı. İnsanların bu varlıkları gelecekte daha fazla değerleneceği inancıyla satın alması gerektiğini söyleyen ekonomistin açıklamaları büyük ses getirdi. 

  Dünyaca ünlü varlık yönetim firması Mobius Capital Partners’ın kurucu ortağı olan Mark Mobius, kriptodaki durgunluğun reçetesini yazdı. Ünlü ekonomist, kripto paraların daha fazla ilgi çekebilmesi için piyasaya daha fazla para girmesi gerektiğini söyledi. Deneyimli ekonomist ayrıca bu sektörde güven oluşması ve gelecekte kripto paraların daha fazla değerleneceği inancının da önem taşıdığını kaydetti. 

  Daha Fazla Para Daha Fazla İlgi

  Kripto para piyasasındaki ilginin artması için daha fazla insanın piyasaya girmesini şart koşan Mark Mobius şunları aktardı: “Kripto paraların değerlerini korumaları için piyasaya daha fazla girdi lazım. Başka deyişle, gelecekte bu varlıkların daha da değerleneceğine inanan daha fazla insan yatırım yapmalı. Hisse senetlerinde de aynı şey geçerlidir ancak kripto paralar, yatırım yapacak paranızın kalmaması anlamında daha risklidir. Bu duruma daha açıktır.”

  Devletlerin koronavirüs pandemisinde ekonomik problemleri azaltmak için teşvik paketlerini tercih etmesi deneyimli ekonomist için kripto paralara kaynak oldu: “Kripto paralarda inanılmaz fiyat ve değer artışları oldu. Çünkü insanlar ellerindeki parayı değil, ekstra gelen, fazladan gelen paraları da bu sektöre yatırdılar. Pandeminin etkilerini azaltmak için devletlerin verdiği destek çeklerini bazıları hisse senetlerine, bazıları kumar oyunlarına, bazıları da kripto paralara yatırdılar. Bu çeklerin enflasyona da etkisi oldu. Artmasını sağladılar.”

  “Gençlerin Psikolojisi Bozulacak”

  Enflasyonu düşürmek için FED tarafından alınacak önlemlerin kripto para piyasasına ciddi darbe vuracağını düşünen Mobius şunları söyledi: “FED enflasyonu azaltmaya çalıştığı zaman burada ilk etkilenen kripto para endüstrisi olacak. Bunun ekonomik etkilerinin yanında psikolojik etkileri de olacak. En çok yaşı genç olanların etkileneceğini düşünüyorum.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle