Kripto Para

Çin baskısı bu defa Uniswap'a yöneldi! Yeni hedef mi?

  Çin hükümeti, son dönemlerde kripto para piyasalarına gölge gibi çöktü. Bitcoin (BTC) ve kripto para madenciliğine yönelik sıkı önlem ve yasaklama açıklamalarıyla sektörde büyük kayıpların yaşanmasında etkili rol oynayan Çin, bu kez de Uniswap’i incelemeye başladı. Çin devlet televizyonunda ekranlara gelen yayın, kripto para topluluklarında endişeye yol açtı.

  Kripto para piyasalarında Mayıs ayı ortalarında çok ciddi düşüşler yaşandı. Bu düşüşler başlamadan hemen önce Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Bitcoin (BTC) ile ilgili peş peşe olumsuz paylaşımlarda bulundu. Bu paylaşımlar piyasadaki düşüşleri tetikleyen ilk unsur oldu. Ardından Çin, Bitcoin ve kripto para madenciliğine yönelik çok ciddi, sıkı önlem ve yasaklama açıklamaları yaptı. BTC madenciliğinin yaklaşık %90’ının Çin’de yapıldığı göz önüne alındığında, bu durum piyasadaki çöküşün temel etkeni oldu. Haberler sonrası BTC 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolara geriledi.

  CCTV-13 Kanalında Dolandırıcılık Haberleri Verildi

  Yaşanan çöküşün yaraları birkaç gündür sarılıyor gibi görünüyor. Bitcoin son günlerde toparlanmaya başladı. Ancak Çin’in piyasa üzerinden gölgesini çekmeyeceği de bir kez daha anlaşıldı. Bu kez BTC ile ilgili olmasa da Çin bir kripto parayı daha incelemeye aldı. Çin devlet televizyonu CCTV-13’ün verdiği haberde kötü niyetli kişilerin DeFi protokollerini kolayca kullanabildikleri ve yatırımcıları dolandırdıkları aktarıldı. Haberde, özellikle de Uniswap üzerinde bu tür işlemlerin ne kadar kolay yapılabildiği vurgulandı.

  Uniswap’in Kullanım Kolaylığı Ön Planda Tutuldu

  Haberde Uniswap üzerinde dolandırıcılık, DeFi protokollerinin kullanım kolaylığından kaynaklı yatırımcıların mağdur edilmesi iddiaları ön planda tutuldu. Haber Unsiwap’i hedef olarak göstermiş olabilir. Ancak gerçekten de Uniswap üzerinde kripto para listelemek çok kolay. Bu nedenle bazı projelerin kopyası ve buna bağlı dolandırıcılık amaçlı projeler Uniswap üzerinden piyasaya sürülebiliyor.

  “TRTC” İsimli Sahte Token Örnek Gösterildi

  CCTV-13 haberinde Unsiwap’e “dikkat edilmesi” gerektiği, bununla ilgili olarak güvenlik şirketlerinin açıklamalar yapması gerektiği ifade edildi. Haberde, anlatılan dolandırıcılık girişimlerine örnek olarak “TRTC” isimli sahte bir token da örnek gösterildi. Token’ın Kasım 2020’de ortaya çıktığı fakat değerinin sıfırlandığı ifade edildi. TRTC sahipleri aldıkları token’ları satamadı. Bunun nedeni de TRTC’nin akıllı sözleşmelerinin sadece proje geliştiricisi tarafından satılabilecek şekilde tasarlanmış olması.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle