Kripto Para

Dijital Dolar Projesi pilot çalışmalarına başlıyor

  ABD’deki Dijital Dolar Projesi (DDP), merkez bankası dijital parasının (CBDC) nasıl çalışacağını test etme amacıyla en az 5 pilot çalışma başlatacağını duyurdu. DDP’nin çalışmaları 12 ay sonra başlayacak.

  Dünyanın birçok yerinde merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları başladı veya başlaması için hazırlıklar yapılıyor. Bu konuda dünyada öncü ülke konumunda Çin bulunuyor. Çin ile ABD arasındaki “en büyük ekonomiye sahip olma” mücadelesinde, bu nedenle ABD’nin Çin’den geri kalabileceği düşüncesi sık sık gündeme geliyor. Dolayısıyla ülkede kripto para ilgilileri, ABD’nin uzun zamandır CBDC çalışmalarına başlaması gerektiğini ifade ediyordu. Ancak ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, CBDC konusunda “hızlı” değil, “doğru” adım atmak gerektiğini, acele etmeyeceklerini söylemişti.

  CBDC’lerin Nasıl Fayda Sağlayacağı Araştırılacak

  Bu açıklamaların ve yoğun talebin ardından ABD’de CBDC’lere yönelik test çalışmaları başlayacak. Ancak ilk aşamada Dijital Dolar Projesi (DDP) pilot çalışma adımları atacak. Proje kapsamında, CBDC’lerin nasıl çalışacağı test edilecek. Bu test işlemleri için proje 5 pilot çalışma başlatacak. DDP bu alandaki çalışmalarına ise 12 ay sonra başlayacak.

  CoinDesk haberine göre ABD’deki CBDC çalışmalarını destekleyen DDP kapsamında yürütülecek olan çalışmalarda 3 hedef kitle belirlenecek. Bu kitleler “bankaları az kullananlar”, “bankaları hiç kullanmayanlar” ve “bankacılık hizmetlerine erişebilen kişiler ve küçük işletmeler” şeklinde seçilecek. Hedef kitlelerdeki kişi ve işletmeler için dijital doların faydalı olup olmadığı test edilecek. Projede, dijital doların nasıl daha faydalı olabileceği de değerlendirilecek. Toplamda 5 olacak olan pilot çalışmaların ilk üçü iki ay içinde açıklanacak.

  ABD’nin CBDC Konusunda Gelecekteki Rolü Ne Olacak?

  Geçtiğimiz yıl dijital doların faydalarını araştırmak ve üzerine çalışmalar yapılmasını desteklemek adına New York Borsası’nda listelenen Accenture ile Digital Dollar Foundation, DDP’yi hayata geçirmişti. Proje, Fed’in CBDC çalışmalarını desteklemeyi amaçlıyor.

  Digital Dollar Foundation kurucu ortağı ve CFTC eski başkanı Chirstopher Giancarlo, ABD’nin CBDC konusunda ilk olması gerekmediğini ifade etti. Fakat Giancarlo’ya göre paranın dijital geleceği açısından ABD’nin CBDC standartlarını belirleme konusunda lider konumda olması gerekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle