Kripto Para

Dünyanın BTC ile ilgili ilk web sitesi hacklendi!

  Gelen son bilgilere göre dünyanın, Bitcoin (BTC) ile ilgili ilk web sitesi olan Bitcoin.org sitesi bir kez daha hack saldırısına uğradı. Daha önce de birçok hack saldırısına uğrayan siteye girildiğinde, klasik bir dolandırıcılık yöntemi girişiminin olduğu görülüyor.

  Bitcoin (BTC) 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldü. Daha sonra yavaş yavaş popülarite kazanmaya başlayan BTC’nin gelişimini desteklemek ve daha fazla yaygınlık kazanmasını sağlamak için çeşitli çalışmalar yapıldı. BTC’nin gelişimini desteklemek amacıyla kurulan Bitcoin.org sitesi, dünyada Bitcoin ile ilgili kurulan ilk web sitesi oldu. Açık kaynaklı bir proje olan ve daha önce birçok saldırıya maruz kalan Bitcoin.org sitesi bir kez daha dolandırıcıların eline geçti. Siteye girildiğinde ziyaretçileri klasik bir dolandırıcılık girişimi karşılıyor.

  Dolandırıcılardan Klasik Yöntem

  Daha önce de birçok kez hack saldırısına maruz kalan ve geçtiğimiz aylarda da birçok kez DDos saldırısına maruz kalan Bitcoin.org sitesi, bir kez daha saldırganların eline geçti. Daha önce fidyecilerin hedefinde kalan Bitcoin.org web sitesine giden ziyaretçileri, klasik bir dolandırıcılık girişimi olan “Bize Bitcoin gönderin, size iki katını gönderelim” mesajı karşılıyor.

  Bitcoin.org sitesi açıldığında, dolandırıcıların yıllardır kullandığı ve kimi zaman da başarılı oldukları bir dolandırıcılık taktiği insanları karşılıyor. Adreste yazılan mesaja göre, kullanıcıların belirtilen adrese BTC göndermeleri durumunda, o kullanıcıya 2 katı BTC’nin deri gönderileceği ifade ediliyor. Bu yöntemle bugüne kadar binlerce insan, yüz milyonlarca dolar değerlerinde dolandırıldı. Siteyi ele geçiren dolandırıcıların, kullanıcıları ikna etmek için de yöntemler uyguladıkları görülüyor.

  Dolandırıcıların İkna Yöntemi

  Dolandırıcılar, ziyaretçileri kandırmak ve ikna etmek için, Bitcoin Vakfı’nın kendilerinden bir isteği olduğunu belirtiyor. Bu yöntemde dolandırıcılar sahte görsellerle Bitcoin Vakfı’nın, kendilerine yardım eden Bitcoin topluluklarına, yardımlarının karşılığını vermek istediğini gösteriyor. Ayrıca bu sahte görselde, bu kampanyanın sadece ilk 10 bin kullanıcıyı kapsadığı ifade ediliyor. Bu görsel üzerinden dolandırıcılar, kullanıcıların kendilerine fon ve BTC göndermeleri için bir de QR kodu ile BTC adresi paylaşıyor.

  Site Erişime Kapatıldı

  Kullanıcılar siteye girdiklerinde ve bu mesajlarla karşılaştıklarında, diğer sayfalara da geçiş yapamıyordu. Kapatılmayan mesaj, sürekli olarak kullanıcının karşısına çıkıyordu. Bu nedenle siteye erişim bir süreliğine engellendi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle