Kripto Para

BTC fiyatı ve piyasa hakimiyeti alarm veriyor

  Kripto para piyasalarında çalkantılı dönemler yaşanıyor. Elon Musk’ın yapmış olduğu açıklamalar, Binance haberi ve son olarak Çin’den gelen “yasaklama” haberi, Bitcoin’in (BTC) çok sert değer kayıpları yaşamasına yol açtı. Bu değer kayıpları ile birlikte BTC’nin piyasa hakimiyeti de alarm vermeye başladı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son günlerde örneği az görülmüş değer kayıpları yaşadı. Bitcoin’in sert değer kaybetmesi, haliyle genel tabloda piyasaları da benzer şekilde, aşağı yönlü etkiledi. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın son dönemlerde yapmış olduğu açıklamalar, Binance borsasına soruşturma açıldığı yönündeki söylentiler ve son olarak Çin’den gelen “yasaklama” haberleri, Bitcoin’in düşüşünde etkili oldu. Kısa süre önce 42 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin, 40 bin dolar desteğini de kaybetti.

  BTC Fiyatı Gelen Haberlerle Düşüşe Geçti

  Uzun bir aradan sonra ilk kez 30 binli fiyatları gören Bitcoin için endişeler artmaya devam ediyor. Bu düşüşlerde son olarak Çin’den gelen “yasaklama” haberleri etkisini gösterdi. Çin Merkez Bankası’na bağlı 3 kuruluş, Çin’deki finans ve ödeme kuruluşlarını uyardı. Dünyanın bazı önemli haber kaynakları bu gelişmeyi “yasaklama” haberi olarak servis edince, Bitcoin de bu habere tepkisiz kalmadı. Gelen haberler Bitcoin’in 40 bin dolar altına sarkmasına neden oldu. Bitcoin’deki değer kayıpları ile birlikte Bitcoin piyasa hakimiyeti de dip seviyelerini gördü.

  BTC Piyasa Hakimiyeti %40’ın Altını Test Etti

  Bitcoin’in 40 bin dolar altını test etmesiyle birlikte, uzun bir süre sonra Bitcoin piyasa hakimiyeti de %40 seviyesinin altını gördü. Yaşanan geri çekilmelerde BTC piyasa hakimiyeti %39,5 seviyesini test etti. BTC piyasa hakimiyetinin yanı sıra Ethereum (ETH) piyasa hakimiyeti de aynı süreçte %18 seviyesini gördü. Bitcoin piyasa hakimiyeti en son 2018 yılında bu seviyeleri görmüştü.

  Altcoin Yatırımcıları Düşüş Karşısında Umutlu

  BTC piyasa hakimiyeti 2018 yılında bu seviyelere gerilediğinde, büyük altcoin sezonu başlamıştı. Son düşüşlerde, piyasa hakimiyetinde yaşanan geri çekilme bu nedenle altcoin yatırımcılarını heyecanlandırıyor olabilir. Zira daha önceki birçok sert düşüşte, genel tabloda altcoinlerin Bitcoin’e göre daha dayanıklı durduğu görülmüştü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle