Yeni BTC yatırımcıları yeni rekor anlamına mı geliyor?

  Zincir üstü veri analisti olan Will Clemente, yakın zamanda bir grafik paylaştı. Clemente’in paylaştığı grafikte, kripto para piyasalarında yeni kullanıcı sayılarında artış yaşandığı görülüyor. Birçok analist, söz konusu yatırımcı sayısı artışında, Bitcoin (BTC) fiyatındaki yükselişlerin etkili olduğunu düşünüyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyat hareketliliklerinde son dönemlerde tekrar volatilite görülmeye başladı. Bitcoin Nisan ayında 64 bin 890 dolara kadar yükseldi, ardından 19 Mayıs’ta 30 bin dolara geriledi. Haziran ayında bir kez 28 bin 800 bir kez de 41 bin dolar seviyesini test eden BTC, 21 Temmuz sonrası başlattığı yükselişlerinde 42 bin doları aşmayı da başardı. Ancak daha sonrasında gelen düşüşler ile BTC yeniden 37 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Buna rağmen BTC adına piyasalarda olumlu beklentilerin olduğu görülüyor.

  Birçok analist ve yatırımcı, BTC’nin içinde bulunduğu bu volatilitenin ardından yükselişlerin görüleceğini düşünüyor. Piyasanın ne getireceği elbette belli olmaz ancak bu fiyat hareketliliklerinin etkisi ile piyasaya yeni yatırımcıların giriş yapmaya başladığı görülüyor. Kripto para piyasalarında popüler olan ünlü zincir üstü (on-chain) analisti Will Clemente, konuya ilişkin olarak Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu.

  Analist, Tabloyu “Çekici” Olarak Tanımlıyor

  Analistlere göre yatırımcılar, kısa vadeli BTC hareketlerini takip ediyor ve böylece kısa vadede piyasa kontrolünü sağlıyor. Ancak Clemente’in paylaştığı grafiğe bakıldığında, söz konusu uzun vade olunca ortaya oldukça pozitif bir tablonun çıktığı görülüyor. Clemente’in “çekici” olarak tanımladığı bu grafik, aynı zamanda BTC ağının da net büyümesini gözler önüne seriyor. Öte yandan grafik, son dönemlerde BTC kullanıcı sayısındaki net artışı da açıkça gösteriyor.

  Clemente’in İşaret Ettiği Zirveler ve Yatırımcı Sayıları

  Clemente’in paylaştığı grafiğe bakıldığında, günlük yeni BTC kullanıcı sayısında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldığı görülüyor. Clemente, her rekor döneminde BTC ekosistemine yeni yatırımcıların dahil olduğunu ifade ediyor. Analistin işaret ettiği verilere bakıldığında;

  • 2011 zirvesinde ekosisteme 1.050 yeni yatırımcı,
  • 2013 zirvesinde ekosisteme 5 bin yeni yatırımcı,
  • 2017 zirvesinde ekosisteme 40 bin yeni yatırımcı dahil oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle