Kripto Para

Dijital varlıklar için ABD yeni bir hamle yaptı!

  Bitcoin önderliğinde artan kripto para piyasalarını yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı! ABD Temsilciler Meclisi imzalı atılan bu yeni adıma göre dijital varlıklara odaklı yeni bir alt komite oluşturuluyor.

  Kripto para piyasaları Bitcoin (BTC) önderliğinde yükseliyor. Lider kripto para birimi ilk kez 21 bin doların üzerine çıkarken, altcoin’lerde önemli yükselişler devam ediyor. Piyasalarda olumlu hava yükselirken ABD Temsilciler Meclisi Kongre üyesi Patrick McHenry’nin açıklamaları sektörü hareketlendirdi. Perşembe günü yapılan açıklamaya göre ABD Temsilciler Meclisi, dijital varlıklara odaklanan yeni bir kongre alt komitesi oluşturdu.

  Alt Komite Dijital Varlıklara Odaklanacak

  Perşembe günü Kongre üyesi Patrick McHenry tarafından duyurulan alt komite gelişmesi, Cumhuriyetçi Partinin kontrolü altında dijital varlıklara odaklanan ilk adım olarak önem arz ediyor. Meclis Mali Hizmetler Komitesi altında faaliyet gösterecek bu komitenin dijital varlıklar ve finansal teknoloji alanına odaklanacağı söyleniyor.

  Basın açıklamasına göre yeni alt komite, federal düzenleyicilere dijital para birimler konusunda kurallar sağlayacak. Bununla birlikte finansal teknolojiyi teşvik ederek sektördeki çeşitliliği ve katılımı güçlendirmek için politikalar geliştirecek.

  Alt Komite Başkanı Belli Oldu

  Kurulan yeni alt komitenin başkanının ise Cumhuriyetçi Kongre Üyesi French Hill olacağı söylendi. Hill, özellikle ABD Merkez Bankası Dijital Para Birimini keşfetme çabaları ile piyasaların yakından tanıdığı bir isim. Konu ile ilgili yaptığı açıklamada Hill, “Finans sektöründe büyük teknolojik ilerleme ve değişimin olduğu bir dönemde, koridor boyunca çalışmak ve sorumlu inovasyonun yanında FinTech inovasyonunun, ABD’de güvenli ve etkili bir şekilde gelişmesini teşvik etmek bizim işimiz.” ifadeleri ile alt komite hakkında bilgi verdi.

  FTX İflası Süreci Hızlandırdı

  Yeni alt komite açıklaması ise FTX’in milyarlarca dolarlık çöküşü nedeniyle açılan Meclis Finansal Hizmetler Komitesi soruşturmasını takiben geldi. Hatırlanacağı gibi Aralık ayında Senatör Elizabeth Warren, ABD kripto işletmelerinin kara para aklamayı önlemek için bankalara müşteriler ile ilgili bazı yeni kurallara uymalarını öngören bir yasa tasarısı çıkarmıştı. Bu süreçte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) de kriptodaki kötü oyunculara karşı yeterince çaba göstermemekle suçlanmıştı. Atılan bu iki yeni adımla birlikte kripto alanında ABD’nin daha korumacı bir yaklaşım göstereceği kesinleşti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle