Kripto Para

Robinhood Nasdaq’ta halka arz oldu! İlk bakış

  ABD merkezli komisyonsuz kripto para ticaret platformu Robinhood, teknoloji şirketlerinin halka arz olduğu Nasdaq borsasında listelendi. Daha önce GameStop, Dogecoin (DOGE) ve Yolo olaylarında çok ciddi eleştirilere maruz kalan Robinhood, çok önemli bir adım atmış oldu.

  ABD merkezli komisyonsuz kripto para ticaret platformu Robinhood, hizmet vermeye California, Missouri, Massachusetts, Montana ve New Hampshire eyaletlerinde başladı. Komisyonsuz şekilde kripto para takas hizmetleri veren Robinhood, 5 eyalette başladığı yolculuğunda çok ciddi büyümeler elde etti. Bir dönem GameStop, Dogecoin (DOGE) ve Yolo olaylarında çok ciddi eleştirilere maruz kalan Robinhood, şimdi ise çok önemli bir adım attı. Robinhood, Nasdaq borsasında listelenerek halk arz oldu.

  Robinhood Hisseleri Listeleme Sonrası Düşüş Yaşadı

  Daha önce teknoloji şirketlerinin listelendiği Nasdaq borsasında ABD merkezli kripto para borsası Coinbase halka arz olmuştu. Bu işlem, kripto para piyasalarında bir ilk olarak kaydedilmişti. Şimdi ise Robinhood aynı adımı attı. Coinbase borsası Nasdaq’ta listelendiğinde hisse değerleri hızlı bir artış göstermiş ve sonra dengelenmişti. Robinhood içinse durum tam tersi istikamette gerçekleşti. Şirketin hisseleri Nasdaq’ta 38 dolardan işleme açıldı. Ancak kısa süre içinde hisse değeri düşüş yaşadı ve ardından toparlanarak dengelendi.

  Şirketin Değeri 32 Milyar Dolara Yükseldi

  Robinhood, Nasdaq’ta listelendikten sonra ilk halka arz oluşunda 2,1 milyar dolar değerinde 55 milyon hisse sattı. Gelen hisse satışları ile birlikte Robinhood’un şirket değeri 32 milyar dolara kadar yükseldi. Şirket Nasdaq üzerinde listelenmeden önce, hisselerinin bir bölümünün uygulama üzerinden satın alınabilmesi için IPO modeli oluşturdu. Yani aslında Robinhood şirketi, ilk halka arzını kendi kendine uygulama üzerinden başlatmış gibi oldu.

  Şirket Kripto Paralara Daha Fazla Odaklanacak

  Robinhood şirketinin elde ettiği gelirlerin %17’den fazlası kripto paralardan geliyor. Bu alanda daha fazla kripto para hizmeti sunmak isteyen şirket de yeni modeller üzerinde altyapı çalışmaları sürdürüyor. Ortaya çıkan bilgilere göre bu sistem modelleri “stop loss” gibi kayıp önleyici sistemlerden çok daha farklı olacak. Ancak Robinhood’un odağında, yine müşterilerin zararlarını en az seviyeye indirme stratejisi yer alacak. Fakat şirketin bu alanda nasıl bir adım atacağı henüz net şekilde belli değil.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle