Kripto Para

Ukrayna’da kripto regülasyonu için düğmeye basıldı!

  Doğu Avrupa ülkelerinden Ukrayna’da kripto paraları resmen tanıyan bir yasa tasarısı Ukrayna Parlamentosu’ndan geçti. Parlamento, kripto para borsalarının regüle edilmesi konusunda çok önemli bir adım attı. Ukrayna’da yetkililer, bu adımın ülkenin lehine bir gelişme olacağını düşünüyor.

  2021 yılında hızla büyüyen ve büyümeye devam eden kripto para sektörü konusunda adım atan ülkelerin sayısı günden güne artmaya devam ediyor. Kripto paralara karşıt ya da kripto paraları benimseyen türlerde atılan adımlardan bir yenisi, şimdi de Ukrayna’da atıldı. Ukrayna Parlamentosu, kripto para borsalarının regüle edilmesi için sunulan yasa tasarısını kabul etti. Böylece Ukrayna’da ilk kez kripto paralar resmi olarak tanınmış oldu. Ukraynalı yetkililer, kabul edilen yasa tasarısının gelecekte Ukrayna’nın lehine olacağını düşünüyor.

  Parlamento, “Sanal Varlıklar Üzerine” Yasa Tasarısını Kabul Etti

  Ukraynalı yetkililer, atılan dijital varlık düzenleme adımlarının, ülkeye iş yapmak için gelmek isteyen yabancı merkezli kripto para şirketlerinin sayısını artıracağını düşünüyor. Söz konusu yasa tasarısı, ülkede hizmet veren yabancı ve yerel kripto para borsalarını kapsıyor. 8 Eylül tarihinde kabul edilen tasarı “Sanal Varlıklar Üzerine” ismiyle Parlamento’ya sunulmuştu. Söz konusu kabul edilen mevzuat, hükümetler arası politika oluşturma kuruluşu olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) standartlarına da uyum sağlıyor.

  Bankalara Ek Kripto Hizmeti Sunma Olanağı Tanınacak

  Kabul edilen mevzuatta, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı denetleyici birim olarak görevlendirilecek. Ayrıca bu süreçte Dijital Dönüşüm Bakanlığı, “uluslararası standartlara uygun şekilde endüstrinin büyümesine” rehberlik de yapacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Dijital Dönüşüm Bakanlığı yetkilisi Anastasia Bratko, bu yasanın bankalara “kripto para şirketleri için hesap açma” yetkisini verdiğini ifade etti. Bratko ayrıca bu yasanın, şirketlerin Ukrayna’da dijital varlık piyasalarını başlatmasına da izin verdiğini duyurdu.

  Dijital Varlık Sahipleri Yasal Olarak Korunacak

  Bratko açıklamalarının devamında, vatandaşların da artık gelirlerini dijital varlıklar üzerinden beyan edebileceklerini ve böylece dijital varlık sahiplerinin hukuk çerçevesinde korunacağının garantisini verdiğini dile getirdi. Ayrıca Dijital Dönüşüm Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre, Ukrayna bu yasadan sonra kripto para şirketleri tarafından ödenecek olan bütçelerden ek vergi geliri alabilecek. Bakanlıktan gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  Kabul gören normlar, hizmet sağlayıcılar için dijital varlıkların dolaşımıyla ilgili kurallar oluşturuyor ve piyasanın şeffaflaşmasına katkı sağlıyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle