Kripto Para

ABD’de FTX dahil 5 borsaya ihtarname gönderildi!

  ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), içlerinde FTX borsasının da yer aldığı 5 kripto para borsasına ihtarname gönderdi. Söz konusu ihtarda, şirketlerin internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında kripto ürünlerinin “FDIC kapsamında” olduğunun belirtildiği ve bu ibarelerin derhal kaldırılması gerektiği belirtildi.

  Kripto paralardaki hızlı büyüme karşısında geçtiğimiz yıl genelinde belirsiz bir tavır benimseyen ve kimi zamanlarda olumsuz adımlarıyla öne çıkan ABD’de, bazı kripto para borsaları uyarılarla karşılaştı. ABD Federal Mevduat ve Sigorta Kurumu (FDIC), kripto paralarla ilgili olarak gönderdiği ihtarnamede, yanlış ve yanıltıcı beyanların internet sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından derhal kaldırılmasını istedi. Söz konusu borsalar arasında FTX borsası da yer aldı.

  FDIC Tarafından Gönderilen İhtarname

  Aralarında FTX US, Cryptonews.com, Cryptosec.info, SmartAsset.com ve FDICCrypto.com şirket ve borsaların yer aldığı 5 kuruluşa FDIC tarafından ihtarname gönderildi. Söz konusu ihtarnamede şu ifadeler yer aldı:

  “FDIC’nin elde ettiği bilgilere göre bu şirketlerin her biri, kendi internet siteleri ve sosyal medya hesapları da dahil olmak üzere, kripto ile ilgili belirli ürünlerin FDIC sigortalı olduğunu veya aracılık hesaplarındaki hisse senetlerinin FDIC sigortalı olduğunu belirten yanıltıcı beyanlarda bulundu.”

  FDIC, İlgili Kanuna Dayanarak Yaptırım Uyguladı

  Söz konusu ihtarnamenin devamında ise Federal Mevduat Sigortası Kanunu’nun herhangi bir kişi ya da şirketin sigortasız bir ürününü FDIC tarafından sigortalandığının belirtilmesini yasakladığını ve FDIC’nin de söz konusu yasaya dayanarak yaptırım yetkisinin olduğu belirtildi. Borsa ya da şirketlerden, ilgili ihtarname sonrasında henüz net bir açıklama gelmedi. Ancak kuruluşların, FDIC ihtarnamesinden sonra ilgili beyanlarını internet sitelerinden ya da sosyal medya hesaplarından kaldırmaları bekleniyor.

  Benzer Bir Uyarı Voyager’e Gönderilmişti

  ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) geçtiğimiz ayda da benzer bir ihtarnameyi iflas eden bir kripto para şirketi olan Voyager’e göndermişti. Voyager, Haziran ayında kripto para piyasasında görülen krizde iflasın eşiğine gelmiş ve ardından iflas başvurusunda bulunmuştu. FDIC, Voyager şirketinin her müşteri fonunun FDIC sigortalı olduğuna yönelik açıklamalarının yanlış ve yanıltıcı olduğunu belirtmiş ve bu açıklamaların derhal kaldırılmasını istemişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle