Kripto Para

Dev bankadan para transferinde blockchain hamlesi

  Dünyanın en büyük yatırım bankalarından J.P. Morgan bünyesinde başlatılan blockchain test programı büyümeye devam ediyor. Tayvan ve Endonezya merkezli büyük bankalar da pilot programa dahil oldu…

  Dev banka J.P. Morgan, aralarında Tayvan’ın da bulunduğu küresel bankalar arasında maliyetleri düşürmek için harekete geçti. Bunun yanı sıra reddedilen ve iade edilen işlemlerin sayısını azaltmak, bankacılık sistemini geliştirmek için blockchain teknolojisinin avantajları araştırılmaya başlandı. 

  J.P. Morgan öncülüğünde başlatılan pilot program kapsamında Confirm adı verilen blockchain teknolojisi kullanılıyor. Kripto para dünyasını da yakından ilgilendiren bu gelişmeler, kripto para basınında geniş yankı buldu. Son olarak Tayvan ve Endonezya merkezli bankalar da J.P. Morgan tarafından başlatılan blockchain pilot programına dahil edildi.

  Confirm Blockchain Programı

  J.P. Morgan tarafından başlatılan Confirm, bankanın blockchain destekli Liink ağında çalışan küresel bir hesap bilgisi doğrulama uygulaması olarak kullanılıyor. Yanlış alıcı bilgileri, banka havalelerinin reddedilmesinin başlıca sebeplerinden biri olduğu için Confirm pilot uygulaması ile bu sorunların üstesinden gelinmesi hedefleniyor. 

  Confirm sayesinde gönderim yapan banka, havale işleminden önce alıcı hesap bilgilerinin onayını neredeyse gerçek zamanlı olarak isteyebiliyor. Blockchain teknolojisi ile gerçekleştirilen para transferi işlemleri, bankalar arası sistemde düşük maliyetler elde edilmesini sağlayacak. Bu sayede bilgilerin alıcı banka tarafından doğrulanması yerine para transferi küresel takas çözümü olan J.P. Morgan bankasına ait PayDirect üzerinden yapılabilecek. 

  Pilot Uygulamaya İlgi Artıyor

  Tayvan’da ülkenin en büyük bankalarının çoğunluğu pilot uygulamaya dahil edildi. Endonezya’da devlet destekli ve ülkenin en büyük bankalarından olan PT Bank Negara Indonesia (Persero) da pilot uygulama için yazılımı devreye aldığını açıkladı. Bankacılık sektöründe blockchain teknolojisi kullanılarak yapılan bu gelişmeler, kripto para basınında da geniş yer buldu. Endonezya aynı zamanda aktif bir stablecoin endüstrisine de ev sahipliği yapmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle