Kripto Para

Bu da oldu! Kripto para ile futbolcu transfer edildi!

  Brezilya’nın en büyük futbol kulüplerinden biri olan ve dünyaca tanınan Sao Paulo kulübü, Arjantin kulübü Banfield’dan futbolcu Guiliano Galappo’yu transfer etti. Buraya kadar her şey normal ancak Sao Paulo, söz konusu transferde bonservis ödemesini USD Coin (USDC) ile yaptı!

  Kripto para birimlerinin kullanım alanları gün geçtikçe genişlemeye devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz yıl kripto para ekosistemindeki muazzam büyüme ile dünya genelinde milyonlarca insanın kripto paraları kullanmaya başlaması, işletmeleri ve markaları kripto paralarla ödeme almayı kabul etme yoluna itti. Türkiye’de kripto paraları alışverişlerde kullanmak her ne kadar yasaklanmış olsa da dünyada bu tür alışverişlerin örnekleri görülmeye devam ediyor. Ancak bir dijital para ile futbolcu transferi ilk kez yaşanıyor!

  “Güney Amerika Futbolu İçin Tarihi Bir An”

  Brezilya’nın en büyükleri arasında yer alan ve dünyaca tanınan Sao Paulo futbol kulübü, Arjantinli futbol kulübü Banfield’dan Guiliano Galappo’yu satın aldığını açıkladı. Bu sıradan transfer haberini sıra dışı hale getiren unsur ise futbolcunun transferinde ödemenin bir sabit coin olan USD Coin (USDC) ile yapılmış olması. Gelen açıklamalara göre iki kulüp arasındaki transfer sürecine kripto para borsası Bitso aracılık etti. Bitso CEO’su Thales Araujo de Freitas, konuya ilişkin açıklamasında “Bitso, Sao Paulo ve Güney Amerika futbolu için tarihi bir an” sözlerini dile getirdi.

  İlk Kez Dijital Para ile Futbolcu Transfer Edildi

  Kripto para dünyasının artık futbol ve genel olarak spor dünyası ile iç içe geçmeye başladığı zaten biliniyordu. Hatta geçtiğimiz dönemlerde bu alanda sayısız anlaşma ve ortaklık sağlandı. Buna benzer şekilde Bitso borsası da geçtiğimiz Ocak ayında Sao Paulo ile sponsorluk anlaşması imzalamıştı. Bu anlaşma sonrası kripto paralar ve futbol dünyası adına bir ilk yaşandı ve ilk kez bir futbolcunun transferinde ödeme dijital bir parayla yapıldı.

  Arjantin Yasalarına Karşı Bir Kılıf Mıydı?

  Söz konusu transfer hem kripto para basınında hem de spor basınında yer buldu ancak transferle ilgili birtakım iddialar ve sorunlar da gündeme geldi. Bu transferde ücretin USDC olarak ödenmesi yönteminin, Arjantinli kulüp Banfield’ın ihracatçıları işlemden sonraki 5 gün içinde ABD dolarını Arjantin pesosuna çevirmeye zorlayan Arjantin’in döviz kısıtlamalarından kaçınmak için bir “kılıf” gibi kullanıldığı iddia edildi. Kulüpler transfer bedelini açıklamamış olsa da Arjantin basınında bu meblağın 8 milyon dolar olduğu belirtildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle