Kripto Para

XRP yatırımcılarına müjde! Borsalarda tekrar listeleniyor

  Devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada elini güçlendiren taraf Ripple oldu. Ripple kanadı, dava sürecinde nispeten SEC’den daha güçlü konuma gelmeye başladı. Bununla birlikte geçtiğimiz haftalarda İsviçre merkezli kripto para borsası Lykke XRP’yi tekrar listelemeye başladı. Lykke’den sonra şimdi de CoinGate borsası XRP işlemlerini durdurma kararını değiştirdi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında 22 Aralık 2020 tarihinden bu yana bir dava sürüyor. SEC’nin, Ripple şirketine dava açması ile birlikte birçok kripto para borsası XRP işlemlerini askıya almış ya da XRP’yi delist etmişti. Bu karalar sonrası XRP fiyatı 0,17 dolar bandına kadar gerileyerek büyük bir darbe almış oldu. Ancak XRP zaman içinde toparlanmayı başardı. Son dönemlerde ise XRP’nin bu toparlanmasını, Ripple’ın davada elini güçlendirmesi tetikledi.

  SEC ile Ripple arasındaki davada 2 duruşma görüldü. İlk duruşmada iki taraf için de bir sonuç çıkmamıştı. Mahkeme taraflara argüman toplamaları için ek süre tanıdı. Taraflar argümanlarını toplamaya başladı ve bu süreçte Ripple kanadı daha güçlü argümanlar ile mahkemeye çıkmayı başardı. 6 Nisan tarihinde görülen ikinci duruşma sonrası Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un avukatı Matthew Solomon, SEC için “Oyun bitti” açıklamasını yaptı.

  Önce Lykke, Ardından CoinGate

  Ripple davada güçlenmeye başlaması ile birlikte geçtiğimiz haftalarda İsviçre merkezli kripto para borsası Lykke XRP’yi yeniden listelemeye başlamıştı. XRP adına umut verici bu adım şimdi de CoinGate borsasından geldi. CoinGate borsası devam eden davanın “Ripple lehine” ilerlediğini belirtti. CoinGate, durdurduğu XRP işlemlerini tekrar başlattı.

  ABD’deki Kullanıcılar İşlemlerden Muaf Tutuldu

  CoinGate borsası XRP işlemlerini durdurma kararını 13 Ocak tarihinde almıştı. Borsa, 9 Nisan Cuma günü kararında güncellemeye gitti. Şirketin açıklamasına göre ABD’de ikamet etmeyen borsa kullanıcıları XRP işlemleri yapmaya başlayabilecek.

  CoinGate borsası, ABD’yi “yasal belirsizliklerden” dolayı bu kararından muaf tuttuğunu dile getirdi. Aynı zamanda borsa tarafından yapılan açıklamada “XRP taleplerinin arttığı” da ifade edildi.

  2014 yılında kurulan CoinGate borsası, işletme sahiplerine kripto para hizmetleri sunuyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle