Kripto Para

AB Parlamentosu beklenen tasarıyı resmen oyladı

  Avrupa Birliği Parlamentosu’nda Şubat ayında yapılması planlanan ancak daha sonra ertelenen ve “MiCA” olarak da bilinen Dijital Varlıklarda Piyasalar Düzenlemesi oylaması yapıldı. Yapılan oylama MiCA oy çoğunluğuyla reddedildi. Söz konusu tasarının Bitcoin’e (BTC) yasak getirebileceği endişeleri vardı.

  Kripto para piyasaları, 2022 yılının en kritik haftalarından birine giriş yaptı. Bu hafta piyasalarda birçok gelişme yakından takip edilecek. İlk olarak kripto para piyasalarına doğrudan etki etmesi beklenen ABD Merkez Bankası’nın (Fed) FOMC toplantısından çıkacak faiz kararı beklenirken, diğer yandan Avrupa Birliği Parlamentosu’nun “MiCA” olarak da bilinen Dijital Varlıklarda Piyasalar Düzenlemesi oylaması bekleniyordu. Parlamento’da beklenen oylama gerçekleşti ve oy çoğunluğu ile tasarı reddedildi.

  MiCA Oy Çoğunluğu ile Reddedildi

  Kripto piyasalarında gözler bir süredir AB Parlamentosu’nun gerçekleştireceği bu kritik oylamadaydı. Berlin merkezli bir DeFi şirketi olan Unstoppable Finance’ın yöneticisi Patrick Hansen, Proof of Work (PoW – İş Kanıtı) mekanizması ile çalışan kripto paraların AB yargı bölgesinde yasaklanmasını öneren yasa tasarısının oylama sonucu reddedildiğini duyurdu. Hansen, Parlamento’nun ECON Komitesi tarafından oylanan tasarının 32’ye 24 oy ile reddedildiğini bildirdi.

  Patrick Hansen’in Açıklamaları

  Patrick Hansen konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

  “AB’deki Bitcoin ve kripto para topluluğu için çok iyi bir haber ve siyasi başarıdır. Oylamanın bir dökümünü ve sırada ne olduğunu paylaşacağım. EPP, ECR gibi gruplar tasarıya karşı oy kullandılar. Yeşiller başta olmak üzere bazı azınlık gruplar ise ‘Evet’ oyu verdiler. Onun yerine Stefan Berger’in değişiklik önerisi desteklendi.

  Peki bu oylama iş kanıtı için ne anlama geliyor? Madencilik konusu, büyük ihtimalle MiCA yönetmeliğinde ele alınmayacak ancak AB ‘Sürdürülebilir finans sınıflandırması’na dahil edilecektir.

  MiCA’nın Özelliği Nedir?

  Hansen söz konusu açıklamalarının devamında ise MiCA’nın finansal araçları ve finansal hizmet sağlayıcıları düzenleyici bir özelliğe sahip olduğunu belirtti. Hansen öte yandan madencilik konusunda sürdürülebilirlik ile ilgili ortaya çıkan endişelerin de ayrı bir şekilde ele alınmasının çok daha mantıklı olacağını ifade etti. Gelecekte MiCA adına gelişmelerin nasıl yaşanacağına dair bilgiler de veren Hansen, MiCA taslağının “AB Komisyonu / Parlamento / Konsey” arasında müzakere edileceğini de söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle