Altcoin piyasaları BTC'ye kafa tutuyor

  Kripto para piyasasının ilk ve en çok benimsenen parası olan Bitcoin son dönemlerde piyasadaki hakimiyetini kaybetmeye başladı. Altcoinlerin yüksek performans göstermeleri Bitcoin’i geri plana itiyor.

  Satoshi Nakamoto yıllar önce dijital bir nakit sistemi ortaya attı ve kripto para endüstrisi ortaya çıktı.  Bu endüstrinin ilk para birimi ise Bitcoin oldu. Bitcoin’in ortaya çıkması ile beraber dev bir teknoloji olan blockchain teknolojisi de ortaya çıktı. Kripto para sektörü için ortaya çıkan bu teknoloji şimdi ise birçok farklı alanda kullanılıyor.

  Blockchain teknolojisinin gelişmesi ile beraber Bitcoin’in yanı sıra piyasada birçok altcoin projesi yer almaya başladı. Bununla beraber Bitcoin bu altcoinlerin her zaman lideri konumunda yer alıyordu. İlk çıkan kripto para birimi olmasının da etkisi ile marka değeri ve tanınırlığı yüksek olan Bitcoin, piyasa içinde hakimiyetini çok uzun zaman korusu ve performansı ile diğer altcoinlerin bir adım önünde yer aldı.

  Bitcoin uzun zamandır kripto para piyasasının hakimi konumunda

  Kripto para piyasasında Bitcoin ve altcoinler arasındaki denge Bitcoin hakimiyet göstergesi ile kontrol ediliyor. Analistler Bitcoin’in ve altcoinlerin fiyat tahminlerini genellikle bu göstergeyi kullanarak gerçekleştiriyor. Bununla beraber Bitcoin hakimiyet göstergesi 2017 yılının ardından daha önemli hale geldi

  2017 ve 2018 yıllarına kadar tartışmasız tüm kripto paraların lideri olan ve performansı ile konuşulan tek dijital varlık olan Bitcoin, bu yıllarda altcoinlerin ralliye girmesi ile daha fazla takip edilmeye başladı. Altcoinler ve Bitcoin rallisinin başlaması ile beraber Bitcoin hakimiyet göstergesi de daha önemli bir hal aldı.

  Altcoinler performansları ile Bitcoin’i geri planda bırakmaya başladı

  2017 yılından bu yana birçok kripto para yatırımcısı ve uzmanı tarafından takip edilen Bitcoin hakimiyet göstergesi son dönemlerde ise önemini yitirmeye başladı. Eski dönemlerde başta Ethereum olmak üzere birçok kripto para Bitcoin hareketlerine göre şekillenirken, şuan ise altcoinler kendi çizgilerine yönelmeye başladı ve birçok zaman Bitcoin’den daha yüksek performans sergilemeye başladı. Bu durumda piyasa içinde Bitcoin ve altcoin dengesinin değişmesine neden oluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle