Kripto Para

Paribu CEO’su regülasyonu destekliyor

  Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan ve şok etkisi oluşturan açıklama sonrası “Türkiye’de kripto para regülasyonu” gündeme geldi. Bu açıklamanın ardından Paribu CEO’su Yasin Oral, 9 Nisan tarihinde regülasyon konusunu görüşmek için Webrazzi’nin kurucusu Arda Kutsal ile bir araya geldi. Yasin Oral, yaptığı açıklamada kripto para ekosistemindeki bazı alanların “kontrolden çıkmaya” başladığını dile getirdi.

  1 Nisan tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı, gündeme gelen “kripto para borsalarından kullanıcı bilgisi isteme” haberleri sonrasında açıklamada bulundu. Resmi açıklamada Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun (MASAK), kripto varlık alım – satım platformlarında faaliyet gösteren aktörlerden bilgi talep ettiği doğrulandı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada bu talebin;

  Kripto varlıkların, suç gelirlerinin aklanması ve terörizm finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılmasından” dolayı yapıldığı vurgulandı.

  Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrası “Türkiye’de kripto para regülasyonu” söylemleri gündeme gelmeye başladı. Gündeme gelen tartışmalar sonrasında, Paribu CEO’su Yasin Oral, Webrazzi’nin kurucusu Arda Kutsal ile bir araya geldi

  Öncelik “Yatırımcıların Korunması”

  Yasin Oral yaptığı açıklamalarında kripto para ekosistemindeki bazı alanların “kontrolden çıkmaya” başladığını dile getirdi. Oral, ayrıca kripto para sektöründeki olası mağduriyetlerin önlenmesi adına yapılacak olan regülasyon çalışmalarını da desteklediğini vurguladı.

  Bakanlık açıklaması sonrasında Vebitcoin CEO’su İlker Baş, Koin Bülteni’ne yaptığı açıklamalarda “Regülasyonların zannedildiği gibi korkulacak bir şey” olmadığını ifade etmişti. Yasin Oral da İlker Baş’a yakın görüşlerdeki düşüncelerini aktardı. 

  Oral açıklamasında “Vergi, regüle edilecek bir piyasada konuşulacak olan son konudur” dedi. Yasin Oral, bu alanda yapılacak olan regülasyon çalışmalarında önceliğin “yatırımcıların korunması” olduğunu ifade etti.

  Oral: “Kullanıcıyı Bu Şekilde Yönlendiremezsiniz”

  Regülasyon çalışmalarının neden gerekli olduğunu örnekler üzerinden anlatmak isteyen Yasin Oral, söz konusu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  Twitter’da, Telegram’da, Youtube’da insanlara ‘Şunu alın, bunu satın’ diyorlar. Normalde regüle edilmiş piyasalarda yasak bu konular. Kullanıcıyı bu şekilde yönlendiremezsiniz.”

  Yasin Oral ayrıca “adı sanı belli olmayan yabancı platformlara” karşı da uyarıda bulundu. Oral “Bir yere kripto para gönderiyorsun, o bunu nerede saklıyor, bu kişiler nerede? Beni kapının önünde yakalayıp yakama yapışabilirsin. İşlem yaptığın ancak hiçbir zaman yakasına yapışamayacağın insanlar var” sözlerini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle