Kripto Para

DeFi borç verme pozisyonlarının bir kısmı nakde çevrildi

  Lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatında yaşanan gerileme ile birlikte DeFi borç verme pozisyonlarında da değişikliğe gidildi. Edinilen bilgilere göre 115 milyon dolarlık DeFi borç verme pozisyonları nakde çevrildi…

  Kripto para dünyasının önde gelen şirketlerinden Compound Finance, 86 milyon dolarlık nakde çevrilen pozisyonuyla tüm nakde çevirme işlemlerinin çoğunu oluşturdu. Nakit transferi işlemlerinde 10 milyon dolarlık nakde çevirme ile MakerDAO ikinci sırayı aldı. Bu listede üçüncü sırada da Aave v1 ve v2’de ise toplam 13 milyon dolarlık nakde çevirme pozisyonları görüldü.

  Güncel verilere göre Türk Lirası cinsinden ETH fiyatı 1 Ethereum %ethereum+try% TL. Amerikan Doları cinsinden güncel ETH fiyatı 1 Ethereum %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son 24 saatte ETH fiyatı %ethereum+yuzde%.

  Nakde Çevirme İşleminde Rekor Kırıldı

  Lider altcoin Ethereum fiyatındaki sert düşüş, kripto para piyasasındaki DeFi borç verme pozisyonlarının durumunu da değiştirdi. Bu sert düzeltmenin etkisi ile birlikte yapılan nakde çevirme işlemleri üç aylık en yüksek nakde çevirme olayına sebep oldu. Daha önceden geçtiğimiz aylarda nakde çevrilen pozisyonların toplam değeri 93 milyon dolardaydı.

  Ethereum fiyatında görülen bu sert düzeltme etkisi ile birlikte yapılan çevirme işlemleri kripto para tarihinin en yüksek gas ücretleri, nakde çevirme işlemleri için bir neden olabilir. Bu hafta itibarı ile en basit Ethereum işleminin 46 dolarda fiyatlanması, çpğu kredinin nakde çevrilmesindeki temel sebep olarak görüldü. Messari’ye göre DeFi sınıfı, %13’e kadar düştü. Ama, DeFi Pulse Endeksi’ne (DPI) göre, son 30 günde %50’ye yakın getiri sağladı.

  Kurumsal Devler Bitcoin Alımlarına Odaklandı

  Öte yandan Square’ın Bitcoin satın alımını değerlendiren Blockstream CEO’su Adam Back, kurumların dipten alım yaptığını vurguladı. Proof of Work sistemini oluşturan Back, kripto para piyasasında görülen düzeltme hareketinden sonra önde gelen kurumsalların Bitcoin alımını hızlandırdığını belirtti.

  Cash App üzerinden Bitcoin işlemleri hakkında açıklamalarda bulunan Square şirketinin CEO’su Jack Dorsey bu alandaki planlarını şu şekilde duyurdu: “Cash App’teki işlem limitlerini artıracağız ve Bitcoin ile alakalı fırsat arayışımızı iki katına çıkaracağız.” Bitcoin işlemleri 2019 yılında 516 milyon dolar seviyesindeyken 2020 yılında neredeyse 9 katına çıkarak 4.57 milyar dolara tırmandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle