Kripto Para

Fed tutanakları BTC’ye çelmeyi taktı!

  ABD Merkez Bankası (Fed), 14 -15 Aralık tarihindeki toplantısına ilişkin tutanaklarını yayınladı. Fed’in yayınlandığı tutanaklarında erken ve hızlı faiz ihtimalinin öne çıkması, kripto para piyasasına da hızlı bir şekilde yansıdı. Faiz artırım sinyalleri ile birlikte Bitcoin (BTC) sert değer kayıpları yaşadı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mart 2020 döneminden itibaren kademeli değer artışları yaşamıştı. Bitcoin’in ve genel olarak kripto para piyasalarının bu değer artışlarında, Covid-19 salgınının küresel ölçekte oluşturduğu enflasyon endişeleri etkili olmuştu. Enflasyon endişeleri ile değer artışları yaşayan Bitcoin, 2021 yılı içinde Fed’in dolar pompalaması ile birlikte rekor fiyat bölgelerine ulaşmış ve yıl içinde birçok kez ATH bölgesini güncellemişti. Ancak 5 Ocak tarihinde Fed’in tutanaklarını yayınlaması ile birlikte Bitcoin, sert değer kayıpları yaşadı.

  Fed Tutanaklarını Yayınladı

  ABD Merkez Bankası (Fed), 14 – 15 Aralık tarihli toplantısına ilişkin tutanaklarını yayınladı. 5 Ocak 2022 TSİ akşam saatlerinde yayınlanan tutanaklarda, beklenenden daha erken ve daha hızlı faiz artışı olabileceği ihtimalleri ön plana çıktı. Tutanaklarda katılımcıların çoğunun, enflasyon riskinin artacağı konusunda fikir birliğine vardığı görüldü. Öte yandan tutanaklarda iş gücü piyasalarındaki gelişmelerin mevcut seyrini koruması durumunda, faiz artışına gidilebileceği değerlendirmelerinin de öne çıktığı görüldü.

  Hisseler Düştü, ABD Tahvil Getirileri Yükseldi

  Fed tutanaklarında bazı yetkili isimlerin, iş gücü piyasasına ilişkin bilançonun, bir öncekine göre daha hızlı bir küçülme yaşayabileceği ihtimalinin önemine değindiği dikkat çekti. Fed tutanaklarında dikkat çekici unsurların yer alması, tutanakların yayınlanması ile birlikte hisselerin düşmesine ve ABD tahvil getirilerinin de yükselişe geçmesine neden oldu. Tutanaklarda ABD’nin, artık daha fazla dolar pompalamayacağı ihtimalinin sinyallerinin görülmesi, kripto para piyasalarına da yansıdı. Gelişmeler ışığında Bitcoin, sert değer kayıplarıyla karşılaştı.

  Fed Tutanakları Sonrası Bitcoin’de Değer Kayıpları Yaşandı

  Daha önce Fed politikaları doğrultusunda enflasyon endişesi ile yükselişe geçen Bitcoin, 10 Kasım tarihinde tüm zamanların fiyat rekorunu kırmıştı. Söz konusu dönemde ABD’nin açıklanan enflasyon verilerinin son 31 yılın en yüksek seviyesi olan %6,2 seviyesine ulaşması, Bitcoin’in de yükseliş döneminde olması ile birleşince, Bitcoin’de 69 bin 045 dolarlık ATH seviyesinin görülmesini sağlamıştı. 5 Ocak tarihinde yayınlanan tutanakların ardından Bitcoin, 42 bin 500 dolarlık kritik seviyeye kadar geriledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle