Kripto Para

BTC madenciliğine darbe! Eylül’de yüzde 16 düştü

  Kripto para piyasasında geçtiğimiz yıl genelinde görülen hızlı popülarite artışı, sadece kripto para yatırımlarını değil, dünya genelinde Bitcoin (BTC) madenciliğini de cazip hale getirdi. Ancak yoğun ilgi ile karşılaşan Bitcoin madenciliğinin sağladığı gelirler, Eylül ayında yaklaşık %16 oranda düşüş yaşadı.

  Kripto paralar geçtiğimiz yıl genelinde tüm dünyada büyük bir ilgi artışıyla karşılaştı. Artan kripto para adaptasyonu, sektöre milyonlarca yeni yatırımcının girmesi, şirketlerin kripto para odaklı işlemler yapmaya başlaması gibi birçok etken, kripto paraların popülaritesini hızla artırdı ve bu durum yalnızca kripto para yatırımlarını değil, madencilik faaliyetlerini de daha popüler hale getirdi. Ülkelerin ve şirketlerin yoğun ilgi göstermeye başladığı Bitcoin (BTC) madenciliği ile sağlanan gelirler, Eylül ayında yaklaşık %16 oranda düşüş kaydetti.

  BTC Madencilik Gelirleri Eylül’de Yüzde 16 Düştü

  Bireysel madencilerin yanı sıra ülkelerin ve şirketlerin de ilgi göstermeye başladığı Bitcoin madenciliğinde gelirler azalıyor. Bu azalmanın arkasındaki sebepler arasında Bitcoin madenciliğinin giderek artan üretim (kazım) zorluğu ve madenci sayısındaki artış etkenleri gösteriliyor. Artan madencilik zorluğu ve artan madenci sayısı sonrasında Bitcoin madencilik geliri Eylül 2022’de %16 oranda gerileyerek 550 milyon dolar seviyesinde kaydedildi.

  “Düşük Verimli Madenciler Bırakıyor”

  Elde edilen verilere göre Bitcoin madencilik gelirlerinin büyük bir kısmı blok kazım ödülü olarak dağıtılırken, kalan küçük kısım da işlem ücretleri üzerinden düşen paylardan geldi. Her ne kadar madencilik hash rate oranlarında rekor değerler görülse de gelirlerde düşüşler yaşanmaya devam ediyor. Bitcoin madencilik gelirleri 6 ayda 5 kez düştü ve Kasım 2020’den sonraki en düşük seviyesine geriledi. Bitcoin altyapı şirketi Luxor Technologies COO’su Ethan Vera, “Madencilik ekonomisinin azalması, yüksek maliyetli ve düşük verimli madencilerin bırakmasına neden oluyor” dedi.

  Ağdaki Aktif Adres Sayısında Net Düşüş

  The Block tarafından hazırlanan analizlere göre Bitcoin ağında yaşanan aktivitelerdeki artış ön plana çıkıyor. Bir diğer yandan ağdaki aktif adres sayısında da gözle görülür şekilde düşüş yaşandığı görülüyor. The Block verilerine göre Bitcoin ağını aktif kullanan adres sayısında yaklaşık 600 binlik azalma kaydedildi. Artan madencilik zorluğunun gölgesinde madencilik gelirlerinin hangi düzeylerde seyredeceği merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle