DAI Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Ethereum ağıyla bağlantılı Maker protokolü içinde var olan DAI Coin hakkında bilgileri bu yazımızda sunacağız. Merkeziyetsiz finansal işlemlerde kullanılabilen DAI Coin nasıl alınır, avantajları ve dezavantajları neler, gelecekte nasıl bir konumda olabilir sorularına bu yazımızda yanıt arayacağız. 

  DAI Coin Nedir?

  DAI Coin, stablecoinler arasında yer alır. 1 ABD Dolarına sabitlenerek işlem gören DAI Coin, Maker protokolü üzerinden üretilir. Maker protokol içinde yer alan teminat varlıklarını kullananlar, DAI Coin üretimi gerçekleştirebilirler. Maker Coin aynı zamanda Ethereum üzerinde yer alan MakerDAO organizasyonunun yönetilmesinde rol alan kripto para birimdir. Ethereum üzerindeki MakerDAO’da bir kullanıcının ne kadar fazla MKR Coin’i ve DAI Coin’i varsa o kadar fazla oy hakkı vardır.

  DAI Coin Yorum

  Analist yorumları ele alındığında DAI Coin hakkında pozitif görüşlerin paylaşıldığına ulaşılıyor. Analistler yatırımcıların yeni stablecoinler aradıklarını ve DAI Coin’in tam bu noktada devreye girdiğini belirtiyorlar. Diğer yandan DAI Coin işlem ücretlerinin ideal seviyede olmasının yatırımcının ilgisini çektiğini ifade ediyorlar. 

  DAI Coin yatırımcıları ise yorumlarında Ethereum’a bağlı bir protokol üzerinden DAI staking yapabilmenin güven duygusunu yükselttiğini belirtiyorlar. Akıllı kontraktları devreye sokarak merkeziyetsiz finansal işlemleri gerçekleştirmek için DAI Coin’den yararlandıklarını belirtiyorlar. 

  DAI Coin Geleceği

  Analistler, DAI Coin’in gelecekte stablecoinler arasından en önemli yere sahip olacağını düşünüyorlar. Çünkü onun DeFi protokolüyle bağlantılı MKR Coin’in en büyük destekçisi olduğunu söylüyorlar. Özellikle dolar bazında transfer yapmak isteyen, fiyat değişiminden korunma amacı olan kurumsal şirketlerin DAI Coin’e olan büyük ilgilerinin, onu popüler hale getireceğini belirtiyorlar. 

  Analistler DAI Coin’in işlem hacmine ve başarısına ilişkin şartların ise dolar kuru ile doğrudan bağlantılı olduğunu belirtiyorlar. DAI Coin’in kripto para piyasasında fiyat değerinin değişmediğini ancak dolara sabitli DAI Coin değerinin kura göre değiştiğini belirtiyorlar. Bu kapsamda geleneksel piyasada her zaman güçlü duruşu korumayı başaran Amerikan dolarının DAI Coin geleceğini parlak noktaya taşıdığını vurguluyorlar.

  DAI Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 DAI coin fiyatı %dai+try% TL. Döviz cinsinden ise %dai+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Dai fiyatı 24 saatte %dai+yuzde%.

  Bu fiyat 1 dolara sabitlendiği için değişime uğramaz. Ancak dolar kurunun anlık takibi yapılarak DAI Coin işlemleri gerçekleştirilmelidir. 

  DAI Coin Nasıl Alınır?

  DAI Coin almak amacıyla, internet üzerinden Coinbase Pro, Binance, FTX, Huobi Galobal, Kraken, Gemini, Birfinex gibi kripto para borsası platformlarından tercih edilene erişilir. Platformların ana sayfalarında yer verilen “yeni kayıt ol“ sekmesine tıklanmalıdır. Bu adımda gelen tabloya ise kimlik ve e-posta bilgileri girilerek, hesap açılış onayı verilmelidir.

  Hemen ardından otomatik olarak erişilen sayfa üzerinden “para yatır“ sekmesine giriş yapılır. Gelen tablodan hesaba aktarılacak para birimi dolar olarak seçilip, gönderilecek tutar girişi yapılır. Kredi kartı ve banka kartı üzerinden para transferi bu adımda gerçekleştirilip, yeni sayfadan “kripto para al“ sekmesine tıklanır. Son tablodan DAI kripto para birimi ve miktarı seçilerek satın alma meri verilir. Alınan DAI Coin miktarı hesapta görüntülenir. 

  Avantajları Neler?

  DAI Coin yüksek erişilebilirlik avantajını sunar. İşlem hacmi geniş birden fazla kripto para borsasında satışa giren DAI Coin’e erişmek oldukça kolaydır. Bu kapsamda diğer kripto paraları dolar bazında tam fiyat değeriyle satın almak ve takas etmek için DAI Coin işleme sokularak, avantaj kazanılır.

  DAI Coin kurumsal ve bireysel yatırımcılar için transferde hız, düşük masraf ve sınır ötesine gönderim avantajlarını sunar. Bir bankadan Western Union ile yüksek masrafa katlanarak dolar gönderimini yurtdışına yapmak istemeyen bir kişi göndereceği dolar tutarı kadar DAI Coin alarak, aynı şartlar masrafsız gönderimi gerçekleştirir.

  Dezavantajları Ne?

  DAI Coin dezavantajı, kripto para borsalarından direkt olarak karlı bir yatırıma girme amacıyla kullanılamamasıdır. Onun bir stablecoin olması fiat oynaklığından etkilenmemesini sağlıyor. Sadece yatırma değer olan kripto paraları dolar karşılığında satın almak amacıyla DAI Coin kullanılabilir. Ardından yatırım adımlarına geçilir. 

  Diğer bir dezavantajı ise kripto para borsalarında oluşabilecek saldırıların riski altında olmasıdır. Bunun için ağ ile doğrudan bağlantısı olan kripto para borsası sanal cüzdanları yerine çevrimiçi kripto para cüzdanında DAI Coin saklamak daha fazla tercih edilir.

  Sonuç

  DAI Coin dolara merkezsiz bir şekilde sabitlenmiş olan bir stablecoindir. Kurumsal ve bireysel yatırımcılar için dolar varlıklarını masrafsız şekilde sınır ötesine transfer edebilmeyi sağlıyor. Aynı avantajı ödeme sistemlerinde de sunan stablecoin’in geleceği parlak görülüyor. Zira USDT gibi bilinen stabil kripto paraların stabilliği merkezi kurumlar tarafından sağlanırken, DAI’nin stabilliğini akıllı kontratlar teminat altına alır. Bu da büyük bir güven kaynağıdır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle