Dai (DAI) Coin Nedir, Nasıl Alınır? Hangi Borsada Var?

  Kripto para dünyasındaki en popüler stablecoin projelerinden biri olan Dai (DAI) coin, yerli kripto para yatırımcıları tarafından da takip edilmektedir. DAI coin yatırımı yapmak isteyenler bu projenin detaylarını merak ediyor. Dai (DAI) coin nedir, nasıl alınır, hangi borsalarda var gibi soruların yanıtlarını ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

  DAI Coin Nedir?

  Dai projesi, ABD dolarının değerine karşı stabilize edilmiş merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Makers (MKR) Dai Stablecoin Sistemi aracılığıyla oluşturulan, değişen piyasa koşullarına yanıt vermek ve büyük dünya para birimlerine karşı değerini korumak için marj ticaretini kullanmaktadır. Dai, projesi kripto para piyasasında geniş bir kullanım alanına sahip olan Maker Protocol desteği ile piyasaya sürülmektedir. 

  DAI Projesi ve Whitepaper

  DAI para biriminin fiyatı ABD dolarına yumuşak şekilde sabitlenmiştir. Bu kapsamda her yeni DAI coin üretildiğinde, akıllı sözleşmeler tarafından kontrol edilen kasalara, farklı kripto para birimlerinden oluşan bir tutar teminat olarak yatırılmaktadır. Bu şekilde DAI coin fiyatı sabitliğini korumaktadır. Dai projesi ve DAI coin Whitepaper’ı hakkında detaylı bilgileri https://makerdao.com/en/ bağlantı adresinden inceleyebilirsiniz. 

  DAI Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  2014 yılında Rune Christensen tarafından kurulan Maker Foundation amacı kullanıcıların kripto para birimleri ile teminatlandırılmış krediler almasına izin verecek bir kredi sistemi işletmektir. Açık kaynaklı bir proje olan Maker Protocol üzerinde kullanılan DAI projesi bu şekilde hayata geçmiştir. DAI coin, işletmeler ve bireyler için kalıcı bir kredi varlığı sağlama aracı olarak 2017 yılında Maker Protocol'ü resmi olarak başlatmıştır. Maker Foundation sonunda yazılımın kontrolünü artık Protokolü yöneten merkezi olmayan özerk bir organizasyon olan MakerDAO'ya bırakmıştır. DAI coin kurucusu arkasında Maker vakfı bulunmaktadır. Merkeziyetsiz finans alanını benimseyen DAI coin arkasında herhangi bir devlet desteği bulunmamaktadır. 

  Kullanım Alanları Neler?

  DAI coinin, günümüzde en fazla kullanıldığı alan merkeziyetsiz finans ve teminatlı kredi işlemleridir. Teminatlı krediler, borç verenin sahip oldukları varlıkları kullanarak bir krediyi güvence altına alması için bir yol sağlar. Tarihsel olarak, bu krediler teminatsız kredilerden daha düşük bir faiz oranına sahiptir, çünkü borç alanların kredileri ödeyememesi durumunda borç verenlerin varlığa el koymasına ve satmasına izin verir. Maker Protokolü, Ethereum üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler aracılığıyla, borç alanların ETH ve diğer kripto varlıklarını kilitlemesine ve böylece kredi şeklinde yeni DAI coin oluşturmak için teminat verilmesine olanak tanımaktadır. 

  DAI Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  DAI coin projesinin kripto para piyasasındaki diğer stablecoin projelerinden önemli farklılıkları bulunmaktadır. DAI projesi, değeri doğrudan USD ile desteklenen diğer popüler stabilcoinlerin aksine, Ethereum blok zincirinde herkese açık olarak görüntülenebilen kripto teminatları ile desteklenir. Bu bakımdan DAI coin, bir şirket tarafından saklanan ABD doları tarafından desteklenerek değil, Ethereum'un kripto para birimi olan ether (ETH) cinsinden teminatlandırılmış borç kullanarak değerini korumaktadır.

  Güncel DAI Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 DAI fiyatı %dai+try% TL. Döviz cinsinden ise %dai+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Dai Coin 24 saatte %dai+yuzde%.

  DAI kripto para projesi bir stablecoin olduğu için fiyatı 1 ABD dolarına sabitlenmiştir. Bu yüzden DAI coin fiyatında yüksek volatilite söz konusu değildir. DAI coin fiyatı kripto para piyasasını ilgilendiren önemli gelişmelerle birlikte zaman zaman iniş ve çıkışlar gösterebilir. Bu yüzden uzmanlar DAI coin yatırımı yapmadan önce mutlaka güncel piyasa trendlerinin ve haber akışının takip edilmesi gerektiğini ifade etmektedir. -

  DAI Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  DAI coin avantajları şunlardır:

  • Bir DAI her zaman 1$ değerinde olacaktır.
  • Hiçbir hükümet veya başka bir merkezi otorite onu kapatamaz.
  • Hiçbir birey onu kontrol edemez.
  • Diğer kripto para birimleri gibi, tüm aracıları atlayarak doğrudan değiştirilebilir.
  • Diğer herhangi bir ERC-20 token gibi serbestçe takas edilebilir.
  • Uçucu kripto ekosistemine güvenilmez bir istikrar sağlamaktadır.
  • Dünyanın herhangi bir yerinden herkes, sadece bir Ethereum cüzdanına sahip olarak DAI coin alabilir ve gönderebilir.

  DAI coin dezavantajları şunlardır:

  • DAI coin kripto para piyasasında diğer stablecoin projeleri ile rekabet içindedir. Bu nedenle DAI coin talebinde zaman zaman düşüşler meydana gelebilir.
  • Devletler, merkez bankası dijital para birimi çıkardıklarında DAI coin gibi diğer stablecoin projeleri değer kaybedebilir. 
  • Hükümetlerin regülasyon kararları DAI coin fiyatı üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

  DAI Coin Hangi Borsalarda Var?

  Popüler stablecoin projelerinden biri olan ve her geçen gün daha fazla ilgi gören DAI coin yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar hangi borsalarda işlem yapabileceklerini merak etmektedir. Günümüzde DAI coin listeleyen popüler kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

  • Binance 
  • Coinbase Exchange
  • Uniswap V2
  • Bithumb
  • Gemini
  • FTX
  • KuCoin
  • Huobi Global
  • Bybit
  • Bitrue
  • Bitmart
  • Kraken

  DAI Coin Piyasa Bilgileri

  Pek çok altcoin projesinde olduğu gibi DAI coin güncel piyasa bilgileri de Coinmarketcap platformu üzerinden anlık olarak takip edilebilmektedir. Son dönemde kripto para piyasasını etkileyen majör nitelikteki gelişmelerle birlikte DAI coin piyasa değeri 6,824,404,901 dolar seviyesine ulaşmıştır. Aynı zamanda DAI coin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri ise 6,824,123,982 dolardır. Toplam arzı 6,824,836,617 adet olan DAI coin dolaşan arzı 6.82B DAI olarak görülmektedir. Bu veriler, kripto para piyasasını etkileyen önemli gelişmelere göre zaman içinde değişiklik gösterebilir.

  DAI Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  • DAI coin satın almak için öncelikle bu altcoini listeleyen borsalardan birinin web sitesine giriş yapın.
  • KYC bilgileriniz ile borsada ücretsiz hesap açın.
  • Hesabınıza para transferi yapın.
  • Bakiyenizi kontrol ettikten sonra borsanın kripto para satın al menüsünü kullanarak DAI coini seçin ve alım emri girin. 
  • Hesabınıza geçen DAI coinleri borsada veya soğuk cüzdanlarda tutabilirsiniz. 

  Özet Olarak

  Dai (DAI) coin projesi, kripto para piyasasındaki ilk merkezi olmayan ve teminat destekli kripto para birimidir. DAI coin sözleşmelerdeki diğer kripto varlıklarını kilitleyerek ABD doları ile sabit 1:1 değerini korumaya çalışan bir kripto varlığıdır. PDAI coin, Ethereum blok zincirinin üzerinde çalışan merkezi olmayan bir uygulama olan Maker Protocol adlı açık kaynaklı bir yazılımın ürünüdür.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle