DAI Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Bu yazımızda, özellikle kurumsal şirketlerin ve dolar değeri üzerinden kripto para alımını tercih edenlerin merak ettiği DAI Coin hakkında bilgileri sunacağız. DAI Coin nedir, nasıl alınır, fiyatı nedir, avantajları, dezavantajları neler sorularına yanıt vermeye çalışacağız. 

  DAI Coin Nedir?

  DAI Coin, 1 ABD dolarına sabitlenmiş olan, teminat destekli kripto para birim olarak bilinir. Marker Protokolünde yer alan kullanıcılar, yönetim tarafından onay alarak DAI Coin üretimi yapabilirler. Ethereum tabanında üretilen DAI Coin, Marker kullanıcıları tarafından üretilen stabil bir kripto paradır. DAI Coin, DeFi protokolüne dahil olan merkeziyetsiz finansal işlemlerde kullanılabilen bir araçtır. DAI Coin, pasif geliri dolar değerinde elde etmek için bir araç görevindedir. 

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  DAI Coin projesinin amacı herkes tarafından üretilebilen ve dolar değerine göre değerlenen bir stablocoin’i oluşturmaktır. Bu amacına ulaşan proje, Ethereum ağının Marker protokol bölümü ile ilişkilidir. Projde amaç, Marker’da yer alan kullanıcılara DAI üretim hakkını sunmak ve onu merkeziyetsiz finansal işlemlere dahil etmektir. Dolara sabitli DAI Coin ile hem küsuratsız dolar değeri transferlerini hem de kredi verme imkanını bir arada sunmak amaçlanmıştır. Projenin diğer detaylarını şuradaki Whitepaper adresinden görebilirsiniz.

  DAI Coin Yorum

  DAI Coin hakkında yorumlara bakıldığında onun kurumsal şirketlerce tercih edildiği görülüyor. Özellikle ödemeleri düşük masraflı ve dolar bazında yapmak isteyen şirketler, dolara sabitli DAI Coin ile hızlı transferleri tercih ediyorlar. Yorumda ulaşılan bir diğer bilgi ise ticari amaçlı DAI Coin kullanımının da yapıldığı. Özellikle kripto paraları dolarla satın almak yerine DAI Coin ile aynı mantıkta işlem yapıldığı aktarılıyor.

  DAI Coin Geleceği

  Analistler DAI Coin geleceğini parlak altcoinler arasında görüyorlar. Dolara sabitlenmiş olan DAI Coin’in şirketler ve bireysel yatırımcılarda farklı noktalarda kullanılabildiğini belirtmişler. Bu stablecoin için her hangi bir fiyat tahmini verilmiyor. Çünkü değerlenmesi tamamen dolar değerine bağlıdır. Analistler DAI Coin projesinin herkese aynı mesafede yaklaşan ve yönetim kararına göre Ethereum tabanda üretimi destekleyen bir yapıya sahip olduğunu aktarıyorlar. 

  1 DAI Coin Fiyatı Ne Kadar?

  1 DAI Coin fiyatı her zaman 1 Dolar olarak tablolarda yer alır. DAI Coin fiyatı kripto para piyasası volatilitesinden etkilenmez. Gündem maddelerine göre ve yatırımcı hareketlerine göre değişime uğramaz. Stablecoin olarak geliştirilmiştir. 

  DAI Coin Nasıl Alınır?

  DAI Coin almak amacıyla atılan adımlar şu şekildedir:

  • 1. Adım: DAI Coin ile işlem yapmak isteyenler, Binance, Uniswap veya Coinbase Exchange borsalarından herhangi birine erişim sağlamalıdır. Çünkü DAI Coin bu borsaların işlem listesinde yer alır.
  • 2. Adım: Borsaya giriş ardından ana sayfadan “hesap oluştur“ seçeneğine tıklanmalı ve gelen tabloya talep edilen bilgiler doldurularak onay verilmelidir. Bu aşama ardından sistemin yönlendireceği kimlik tanımlama işlemleri ise eksiksiz tamamlanıp, kaydedilmelidir.
  • 3. Adım: Hemen ardından borsa platformunun “para yatır“ menüsüne giriş yapılarak, hesaba bu belirli tutarda para transfer edilmelidir.
  • 4. Adım: Bakiyenin oluşması ile birlikte, “kripto al“ menüsüne giriş yapılmalı ve DAI Coin paritesinin yer aldığı satın alma işlem sayfasına erişilmelidir.
  • 5. Adım: Bu bölümde güncel fiyat zaten 1 dolar olarak bellidir. Bu fiyat üzerinden tercih edilen miktarda DAI Coin alım emri verilir. 
  • 6. Adım: Alınan DAI Coin miktarı hesabın çevrimiçi cüzdanına yansır ve bu alanda saklanabilir. Çevrimdışı ve ağ saldırılarından korunmayı sağlayan saklama için coinler donanım cüzdana da aktarılabilir. 

  Tüm aşamaların doğru izlenmesi halinde satın alama başarıyla tamamlanır. 

  Avantajları Neler?

  DAI Coin avantajları:

  • Dolar Bazında Transfer: DAI Coin, 1 dolara sabitlenmiş olduğu için kripto cüzdanlar arası transferde düşük ve yüksek dolar değeri rahatlıkla karşı tarafa iletilir. 100 dolar iletmek için 100 DAI Coin transfer etmek yeterlidir. 
  • Hız ve Düşük Masraf: DAI Coin ile diğer kripto paralar takas edilirken veya sınır ötesine transfer yapılırken düşük masraf ödenir.
  • Kredi Alma: Bankalardan kredi onayı alamayanlar, ağdaki DAI Coin sahibi olan ve borç veren yatırımcılardan kredi alabilirler. Geri ödemeler faizli yapılır.

  Dezavantajları Ne?

  DAI Coin dezavantajları:

  • Alım-Satım Amacına Uygunsuzluk: 1 DAI Coin her zaman 1 dolardır. Bu yüzden onu satın alıp, yine onun üzerinden gelecekte kar elde etme amacı kripto para piyasası içinde gerçekleştirilemez. Ancak değeri dolar kurunun hareketlerine göre artar.
  • Saldırı Riski: DAI Coin sanal cüzdandayken, borsalarda oluşabilecek saldırıların riskleri altındadır. Donanım cüzdanda saklanarak bur risk unsuru ortadan kaldırılır.

  Sonuç

  DAI Coin, dolara sabitlenmiş olan stablecoindir. DAI Coin stable olmasına rağmen DeFi ekosisteminde kullanılabilir. Ethereum tabanında Market yönetim onayını alanlarca üretimi yapılabilir. Değerlenmesi ise tamamen dolara bağlıdır. 1 dolara sabit kalabilmesi için Maker (MKR) protokolünden destek alan DAI, zamanla Tether’in yerini alabilir. Zira gün geçtikçe çok daha yoğun bir şekilde kullanılıyor. Tether’in aksine bu coin merkezsiz olarak değeri sabit tutulabiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle