Çin kararını BTC madencisi yorumladı: Kriptoya zarar vermez

  Kripto para piyasalarının son günlerde en yoğun gündem maddelerinden biri, Çin’den gelen kripto para yaptırım haberleri. Kripto para madenciliğine karşı sıkı önlemler alm0aya başlayan Çin’in kararlarına ilişkin, BTC ağındaki en büyük madencilik havuzlarından biri olan BTC.TOP’ın CEO’su Jiang Zhuoer açıklamalarda bulundu. Zhuoer, alınan önlemlerin BTC’ye zarar veremeyeceğini açıkladı.

  Kripto para piyasaları son günlerde üst üste gelen olumsuz haberler ile adeta tepetaklak oldu. Elon Musk’ın açıklamaları piyasadaki düşüşleri tetikleyen ilk etken olarak kabul görüyor. Ardından ise Çin’den gelen önlem ve yasaklama haberleri en önemli etkenler olarak ele alınıyor. Çin, bilindiği gibi kripto para madenciliği konusunda sıkı önlem adımları atmaya başlamıştı. Bu da BTC fiyatındaki düşüşlerin ciddi şekilde derinleşmesine yol açmıştı.

  Bitcoin ağındaki en büyük madencilik havuzlarından biri olan BTC.TOP’ın CEO’su Jiang Zhuoer, Çin’deki kripto para madencilik önlemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Zhuoeri bu önlemlerin Bitcoin’e zarar veremeyeceğini dile getirdi. Zhuoer, sıkı önlemler ile birlikte ortaya çıkabilecek olan senaryoları değerlendirdi. CEO yaptığı açıklamasında “Çin’deki Bitcoin madencilik olayı, düşündüğünüz kadar ciddi değil” sözlerini dile getirdi.

  Çin’de Alınan Önlem Kararları

  Çin Devlet Konseyi Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi, 21 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen toplantıda kripto para madenciliğine ve tradinge ilişkin sıkı önlemlerin alınacağını duyurdu. Bu sıkı önlemlerin gerekçesi olarak da “finansal riskleri önlemek ve kontrol alma” amacı gösterildi. Gelen önlem haberleri, yasaklama haberlerinin de gelip gelmeyeceği konusunda endişelere neden oldu. Ancak yasaklamalara ilişkin net bir açıklama henüz bulunmuyor.

  Jiang Zhuoer’in Açıklamaları

  Jiang Zhuoer, gelen önlem çalışmalarında büyük sermayeli maden şirketlerine kısıtlama getirilebileceğini ifade etti. Ancak Zhuoer, Çin’deki vatandaşların isterlerse bireysel olarak BTC madenciliği yapabileceklerini belirtti. Kısıtlama ve önlem çalışmalarının büyük kayıplara neden olacağı düşünülüyor anca Zhuoer bu kayıpların Bitcoin’e yansımayacağını düşünüyor. Zhuoer’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

  En kötü senaryoda büyük veri merkezleri kapatılır ve 2014-2015’lerdeki günlere döneriz. Küçük madenciler, evlerinde birkaç tane miner kurar, orta çaplı madenciler de bir fabrika ya da depoda yüzlerce miner kurar, eski madenciler de uzakta küçük bir hidroelektrik santrali bulup oraya birkaç bin tane miner kurar.”

  Zhuoer’in tahminine göre bu süreçte BTC ağında bariz bir değişiklik hissedilmeyecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle