Kripto Para

SEC 2 Bitcoin ETF’i için kararını açıklayacak!

  Eylül 2021 döneminde peş peşe 2 Bitcoin (BTC) ETF başvurusuna onay veren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu hafta 2 farklı Bitcoin ETF başvurusu için kararını verecek. SEC, geçtiğimiz ay Grayscale ve Bitwise’ın Bitcoin ETF başvurularında alacağı kararını ertelediğini açıklamıştı.

  Hatırlanacağı üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Eylül 2021 döneminde 2 farklı Bitcoin (BTC) ETF başvurusuna peş peşe onay vermişti. Bununla birlikte, o dönemde durgun seyreden kripto para piyasaları da hızla yukarı yönlü bir ivme kazanmıştı. Hatta Bitcoin, söz konusu dönemde 67 bin dolar seviyesine kadar yaklaşarak tüm zamanların fiyat rekorunu kırmıştı. Bu aşamadan sonra gözler, SEC’nin diğer Bitcoin ETF başvuruları için vereceği kararlara çevrilmişti. Geçtiğimiz ay SEC, Grayscale ve Bitwise’ın Bitcoin ETF uygulamaları için kararını ertelediğini duyurmuştu.

  SEC’nin Erteleme Kararı Olumsuz Bir Durum Mu?

  SEC, bu hafta içinde ilk olarak 2 Şubat tarihinde ve ardından 6 Şubat tarihinde sırasıyla “Bitwise Bitcoin ETF Trust” ve “Grayscale Bitcoin Trust” başvuruları için kararlarını açıklayacak. Geçtiğimiz ay konu hakkında açıklama yapan SEC, bu uygulamalara onay verip vermeme konusundaki kararını ertelediğini duyurmuştu. Her ne kadar SEC’nin erteleme kararı olumsuzmuş gibi bir algı yaratmış olsa da uzmanlar, SEC’nin “direkt ret kararı verebileceğini” hatırlatarak, bunun düşünüldüğü kadar olumsuz bir karar olmayabileceğini belirtiyor.

  SEC Neden Erteleme Kararı Almıştı?

  SEC, söz konusu erteleme kararını açıkladığında, bunun gerekçelerini de belirtmişti. Söz konusu açıklamalarda SEC, hem Grayscale için hem de Bitwise için, SEC’nin önerilen kural değişikliğini ve alınan yorumları değerlendirmek için yeterli zamana sahip olması gerektiğini vurgulamıştı. Ayrıca SEC, önerilen kural değişikliği üzerinde harekete geçmek adına “daha uzun bir süre beklemenin” daha uygun olduğunu düşündüklerini bildirmişti. SEC’den yapılan açıklamalara göre kurumun, sırasıyla 2 ve 6 Şubat tarihlerinde kararını açıklaması bekleniyor.

  ETF Nedir, Bitcoin ETF’i Nedir ve Neden Önemlidir?

  ETF, “Exchange Traded Fund” ifadesinin kısaltması olarak kullanılıyor ve “Borsa Yatırım Fonu” anlamına geliyor. Hisse senetleri, emtia varlıklar ve tahviller, küresel finans piyasalarında yatırımcılar arasında oldukça popüler ve ETF’ler de bu popülariteden payını alıyor. Ancak 2021 yılında ETF adımları, kripto para alanında atılmaya başlanınca, ETF’lerin popülaritesi de artmaya başladı. ETF’lerde değer, bir varlığa endeksli olarak fiyatlanır. Bir şirketin ETF’ine yatırım yapmak, ilgili şirketin sepetine yatırım yapmak anlamına gelir. Bu nedenle de ETF yatırımları oldukça yaygındır.

  Bitcoin ETF ise direkt olarak Bitcoin fiyatına endeksli şekilde çalışabileceği gibi, diğer borsalardaki ETF uygulamalarına da ayarlanabilir. Bitcoin ETF’lerinde belli bir yüzdelik dilim Bitcoin’e, kalan yüzdelik dilim de farklı kripto odaklı şirketlere bağlı olabilir. Başta riskli bir varlık olmasından dolayı, birçok şirket çeşitli risklerden dolayı doğrudan Bitcoin yatırımı yapmak istemediği için genellikle ETF yatırımlarını tercih ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle